USA wstrzymują wymianę informacji z Rosją na temat arsenału jądrowego

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck
Ministerstwo Obrony Rosji
Ministerstwo Obrony Rosji Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck

W związku z zawieszeniem przez Rosję udziału w traktacie rozbrojeniowym Nowy START Waszyngton poinformował Moskwę, iż Stany Zjednoczone nie będą dzielić się danymi na temat swojego arsenału jądrowego - oznajmił we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"Według prawa międzynarodowego Stany Zjednoczone mają prawo, by odpowiedzieć na naruszenia traktatu Nowy START poprzez podjęcie proporcjonalnych i odwracalnych środków zaradczych, by nakłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań" - powiedział przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego między innymi agencji Reutera.

"To oznacza, że ponieważ rzekome zawieszenie przez Rosję traktatu Nowy START jest prawnie nieważne, USA może legalnie wstrzymać nasze półroczne aktualizacje danych w odpowiedzi na naruszenia Rosji" - dodał.

Silos rakietowy w bazie Francisa E. Warrena w USAU.S. Air Force photo by Senior Airman Abbigayle Williams

Jak podał dziennik "Wall Street Journal", decyzję administracji USA w tej sprawie przekazała podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń Bonnie Jenkins wiceszefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Riabkowowi.

Zawieszenie traktatu Nowy START

Zawieszenie traktatu - jedynego pozostałego układu o kontroli zbrojeń między USA i Rosją - zapowiedział w lutym Władimir Putin. Wśród zapisów umowy podpisanej w 2009 roku jest m.in. ograniczenie liczby rozmieszczonych głowic jądrowych do 1550, okresowe inspekcje arsenałów oraz regularne wymiany informacji na ich temat.

Inspekcje zostały pierwotnie zawieszone na czas pandemii COVID-19, lecz w 2022 roku Rosja odmówiła ich wznowienia, tłumacząc to "wrogą" polityką USA w odpowiedzi na rosyjską inwazją na Ukrainę.

PAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force photo by Senior Airman Abbigayle Williams

Pozostałe wiadomości