TVN24 | Świat

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP TVN24

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 86. dobę. Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców. W trakcie walk Ukraińcy zniszczyli 8 czołgów, 14 bojowych wozów opancerzonych, 6 pojazdów kołowych oraz zestrzelili 1 bezzałogowiec - podało ukraińskie dowództwo na Facebooku.

Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy w nagraniu wideo. Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską. - Będziemy to uważnie obserwować - powiedział na konferencji prasowej.

Zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar poinformował w czwartek wieczorem, że wraz z innymi dowódcami jest na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu i że trwa "pewna operacja", o szczegółach której nie będzie informować.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley rozmawiał z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem pierwszy raz od rozpoczęcia zbrojnej inwazji na Ukrainę. Jak przekazano, szczegóły rozmowy pozostaną tajne.

Koleje ukraińskie poinformowały, że trzeci miesiąc przechowują w wagonach chłodniach "setki ciał" rosyjskich żołnierzy. "Wasz ładunek 200 (jak Rosjanie określają ciała zabitych żołnierzy) czeka" - przekazały koleje.

Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę o nowym pakiecie wsparcia dla Ukrainy o wartości 39,8 miliarda dolarów. Środki mają pójść między innymi na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i wsparcie gospodarcze. Aby ustawa weszła w życie, musi ją podpisać prezydent USA Joe Biden.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości