TVN24 | Świat

Generałowie Milley i Gierasimow rozmawiali po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę

TVN24 | Świat

Autor:
akw/
tam
Źródło:
PAP
Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew, Bortnikow, Naryszkin. Kim są ludzie Władimira Putina?
Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew, Bortnikow, Naryszkin. Kim są ludzie Władimira Putina?TVN24
wideo 2/35
TVN24Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew, Bortnikow, Naryszkin. Kim są ludzie Władimira Putina?

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley rozmawiał z szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generałem Walerijem Gierasimowem pierwszy raz od rozpoczęcia zbrojnej inwazji na Ukrainę. Jak przekazano, szczegóły rozmowy pozostaną tajne.

Wojna w Ukrainie była głównym tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej przewodniczącego generała Marka Milleya z generałem Walerijem Gierasimowem - podało w komunikacie amerykańskie wojsko.

"Dowódcy wojskowi omówili kilka budzących obawy kwestii związanych z bezpieczeństwem i zgodzili się na utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych" - poinformował rzecznik Milleya. "Zgodnie z dotychczasową praktyką, szczegóły ich rozmowy będą utrzymywane w tajemnicy" - dodał.

Relacja tvn24: Rosja atakuje Ukrainę

Mark Miley i Walerij Gierasimow na zdjęciu archiwalnym z 2019 rokuDOD photo by U.S. Army Sgt. 1st Class Chuck Burden

O rozmowie poinformowała także agencja RIA, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. "19 maja z inicjatywy strony amerykańskiej szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - pierwszy zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow oraz przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA Mark Milley rozmawiali telefonicznie" - napisano w komunikacie i dodano, że omówiono szereg kwestii "ogólnego zainteresowania", w tym przede wszystkim sytuację w Ukrainie i w Rosji.

Milley i Gierasimow rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od 11 lutego - poprzednia rozmowa odbyła się jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Na początku maja ukraińskie media informowały, że Gierasimow został ranny pod Iziumem, na wschodzie Ukrainy.

Austin i Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z rosyjskimi generałami

Czwartkowa rozmowa odbyła się sześć dni po telefonicznej rozmowie ministra obrony USA Lloyda Austina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Austin wezwał wówczas swojego odpowiednika w Moskwie do natychmiastowego wstrzymania ognia w Ukrainie.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego, Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją.

Amerykańskie media podkreślały wówczas, że rozmowa Austina z Szojgu zakończyła długi okres, w którym przywódcy Rosji wielokrotnie odmawiali kontaktów ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

CNN przypominała przy tym słowa Kirby'ego z 24 marca, który mówił, że Austin i Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i Gierasimowem, ale Rosjanie "jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy".

Amerykański minister obrony rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony
Amerykański minister obrony rozmawiał z Siergiejem Szojgu. Relacja korespondenta "Faktów" TVN Marcina Wrony TVN24

Autor:akw/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DOD photo by U.S. Army Sgt. 1st Class Chuck Burden

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości