MAEA: eksplozje na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie

Autor:
ft/tr
Źródło:
PAP, Reuters

Na terenie kontrolowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). - Informacje od naszych ekspertów wczoraj i dzisiaj rano są bardzo niepokojące - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Państwowa Agencja Atomistyki napisała, że nie ma zagrożenia radiologicznego po kolejnych ostrzałach i przekazała, powołując się na ukraiński dozór jądrowy, że nie doszło do uszkodzenia systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) oddelegowani do elektrowni w Enerhodarze powiadomili, że na miejscu rano słychać było kilkanaście eksplozji. Niektóre wybuchy eksperci widzieli z okien - czytamy w komunikacie. Według MAEA odnotowano ostrzały w pobliżu elektrowni i na terenie obiektu.

Powołując się na kierownictwo elektrowni, przedstawiciele MAEA oznajmili, że doszło do uszkodzenia niektórych budynków, systemów i sprzętu na terenie elektrowni, ale obecnie żadne z uszkodzeń nie ma krytycznego charakteru pod względem bezpieczeństwa jądrowego. Brak doniesień o ofiarach.

- Informacje od naszych ekspertów wczoraj i dzisiaj rano są bardzo niepokojące - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Ocenił, że wybuchy na terenie tej największej elektrowni atomowej w Europie są "niedopuszczalne". - Ktokolwiek za tym stoi, musi natychmiast przestać. Tak jak mówiłem już wielokrotnie, igracie z ogniem - ostrzegł.

Grossi ponownie zaapelował do obu stron o pilne uzgodnienie i wdrożenie strefy bezpieczeństwa wokół zaporoskiej elektrowni. - Nie ustąpię, dopóki ta strefa nie stanie się rzeczywistością. Trwający ostrzał dowodzi, że jest ona potrzebna bardziej niż kiedykolwiek - zaznaczył dyrektor generalny MAEA.

Kijów: Rosjanie celowali w infrastrukturę elektrowni

Ukraiński koncern Enerhoatom przekazał, że rosyjskie wojsko przez cały niedzielny poranek ostrzeliwało Zaporoską Elektrownię Atomową, 12 razy trafiając w obiekty infrastruktury na jej terenie.

Miejsce i charakter uszkodzeń świadczą o tym, że rosyjscy żołnierze celowali w infrastrukturę, która jest konieczna do włączenia 5. i 6. bloku energetycznego oraz przywrócenia produkcji energii na potrzeby Ukrainy - podkreślił koncern.

Tymczasem ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że ataku na linie energetyczne elektrowni dokonali Ukraińcy. Agencja TASS dodała, że według rosyjskiego operatora Rosenergoatom trafione miały zostać magazyny na terenie kompleksu.

Agencja Reutera opublikowała nagranie Rosgwardii, na którym widać rosyjskie wozy opancerzone w okolicy bloków elektrowni.

Państwowa Agencja Atomistyki: brak zagrożenia radiologicznego

W związku z doniesieniami w ukraińskiej elektrowni atomowej krótki komunikat wydała polska Państwowa Agencja Atomistyki.

"Brak zagrożenia radiologicznego po kolejnych ostrzałach terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Jak informuje ukraiński dozór jądrowy, nie doszło do uszkodzenia systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego" - przekazała na Twitterze. Agencja dodała, że w Polsce sytuacja radiacyjna jest w normie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/tr

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości