Ukraiński dyplomata: Kijów prosił Tbilisi o zwrot systemów Buk, spotkał się z odmową

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Gruzja jak dotąd nie udzieliła pomocy wojskowej Ukrainie. Władze w Tbilisi odmówiły również zwrotu systemów Buk, które Kijów przekazał armii gruzińskiej w czasie wojny z Rosją w 2008 roku - napisał w publikacji, zamieszczonej na portalu Ukraińska Prawda, charge d'affaires Ukrainy w Gruzji Andrij Kasjanow.

"Strona ukraińska jest konsekwentna w swoich prośbach skierowanych do wszystkich partnerów międzynarodowych, w tym do Gruzji, o dostarczenie broni, sprzętu wojskowego i amunicji" - napisał Kasjanow. Przypomniał, że kwestia ta była poruszana na samym początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Kasjanow napisał, że Ukraina poprosiła Gruzję między innymi o zwrot kompleksów Buk, które Kijów przekazał Tbilisi w 2008 roku w czasie wojny z Rosją.

Ukraińskie systemy Buk. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Kijów zwrócił się również do gruzińskich władz o przekazanie systemów przeciwpancernych Javelin, które Gruzja otrzymała od Stanów Zjednoczonych. Według Kasjanowa Waszyngton zgodził się na takie rozwiązanie, a nawet zaproponował wymianę systemów na nowsze.

"Mimo że rząd Gruzji kategorycznie odmówił udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, Kijów sprzeciwia się wykorzystywaniu tej kwestii w wewnętrznych sporach politycznych i odrzuca wszelkie oskarżenia o próby wciągnięcia Gruzji w wojnę z Federacją Rosyjską" - dodał dyplomata.

Oświadczenie władz w Tbilisi

Pod koniec grudnia premier Gruzji Irakli Garibaszwili oznajmił, że ​​oficjalne działania Tbilisi w celu wsparcia Ukrainy są "wystarczające".

Gruzja przekazała wcześniej Ukrainie ponad pół miliona dolarów na zakup generatorów prądu, a także ponad 1120 ton pomocy humanitarnej, zebranej z udziałem między innymi organizacji społecznych, partii politycznych i przedsiębiorców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości