Były dyrektor CIA: Ukraińcy mogą w zimie osiągnąć znaczny postęp w wyzwalaniu swoich ziem

Źródło:
PAP
Rosyjski transporter opancerzony najeżdża na minę
Rosyjski transporter opancerzony najeżdża na minę
wideo 2/2
Rosyjski transporter opancerzony najeżdża na minę

Nie sądzę, by wojska ukraińskie spowolniły ofensywę operacyjną z nadejściem zimy - ocenił były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus. W jego opinii zima może okazać się trudna dla Rosjan między innymi ze względu na trudności z dostawami wojskowymi i stosunek mieszkańców okupowanych terytoriów. - Logistyka Rosjan jest bardzo słaba, mosty są zniszczone, podobnie jak drogi kolejowe - dodał.

Generał David Petraeus w czasie obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa podkreślał w swoim wystąpieniu, że "Ukraińcy są na swojej ziemi", "wiedzą, za co się biją" i nawet jeśli potrzebują odpoczynku w czasie walk, to "mogą zwrócić się do swoich". Tak więc - dodał - "zima będzie różna dla Ukraińców i dla Rosjan". Były szef amerykańskiego wywiadu CIA wyraził oczekiwanie, że armia ukraińska przeprowadzi skuteczne ofensywy i będzie wyzwalać swoje terytoria.

Generał Petraeus: w przeszłości liczyliśmy się z uczuciami Putina, teraz nie będziemy zwracać na to uwagi

- Nie sądzę, by wojska ukraińskie spowolniły ofensywę operacyjną z nadejściem zimy. Logistyka Rosjan jest bardzo słaba, mosty są zniszczone, podobnie jak drogi kolejowe (...). Logistyka Rosjan jest odepchnięta na około 70 kilometrów od frontu - powiedział Petraeus. Podkreślał też, że ludność "nienawidzi" okupanta i "ludzie stawiają opór, pomimo wszystkich barbarzyńskich procedur filtracyjnych".

Generał wyraził przekonanie, że gwarancją bezpieczeństwa Ukrainy powinna być droga tego kraju do NATO. - W przeszłości liczyliśmy się z uczuciami Putina i nie doprowadziło to do niczego dobrego. Teraz nie będziemy na to zwracać uwagi - powiedział Petraeus.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: