BBC: Rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który został zabity w wojnie w Ukrainie

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie
BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie
TVN24
TVN24BBC: rosyjski generał Kanamat Botaszew zginął w Ukrainie

Kanamat Botaszew, emerytowany rosyjski generał, zginął nad Ukrainą - podał we wtorek portal BBC News. Przekazano, że jego samolot zestrzeliła w niedzielę ukraińska obrona przeciwlotnicza. Botaszew to najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na wojnie z Ukrainą.

BBC zastrzega, że nie uzyskała dotąd potwierdzenia śmierci generała majora rezerwy Kanamata Botaszewa od ministerstwa obrony Rosji. Jednak informację o śmierci wojskowego potwierdziło trzech jego dawnych podwładnych, którzy utrzymywali z nim kontakty po zakończeniu służby.

BBC: samolot z Botaszewem zestrzelony przez Ukraińców

Według tych doniesień 63-letni rosyjski generał rezerwy zginął w samolocie szturmowym Su-25, zestrzelonym w niedzielę w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy.

"Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, na ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów" - oceniło BBC.

Nie jest jasne, jak Kanamat Botaszew znalazł się za sterami samolotu bojowego nad Ukrainą. Jego byli podwładni przypuszczają, że "nie mógł stać z boku".

Google Maps

BBC: w Ukrainie zginęło pomad 30 rosyjskich pilotów

Według BBC w Ukrainie zginęło dotąd co najmniej dziewięciu rosyjskich wojskowych rezerwy w wieku powyżej 50 lat. "Rosyjskie komendy wojskowe i grupa Wagnera od początku marca prowadzą aktywną kampanię werbunku ludzi do wysłania na Ukrainę" - wskazano.

Z informacji pochodzących z otwartych źródeł wynika, że w Ukrainie zginęło dotąd co najmniej 31 rosyjskich pilotów wojskowych, co oznacza dotkliwe straty, a prawdziwe dane mogą być wyższe - podało BBC.

Informację BBC przekazało na Twitterze również Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Kim był Kanamat Botaszew

Generał Botaszew, pochodzący z Karaczajo-Czerkiesji na Kaukazie Północnym, dowodził pułkiem lotniczym w Woroneżu. Jego karierę w armii zrujnował incydent z 2012 roku, gdy rozbił myśliwiec Su-27.

Niezależna "Nowaja Gazieta" podała wówczas, że wojskowy poprosił kolegę, by pozwolił mu pilotować tę maszynę. Za sterami Botaszew nie poradził sobie z wykonaniem figury akrobatycznej. W trakcie procesu okazało się, że rok wcześniej Botaszew pilotował inną maszynę, do której nie miał uprawnień - samolot myśliwsko-bombowy Su-34.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stratcom Centre UA/twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości