Nowy ambasador Polski rozpoczął urzędowanie w Kijowie


Do Kijowa przybył nowy ambasador Polski Bartosz Cichocki, który we wtorek złożył kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - podkreślił w internetowym wpisie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

"Dziś nowy ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie Bartosz Cichocki wręczył kopie listów uwierzytelniających w MSZ Ukrainy. Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - poinformował na Facebooku ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.

Cichocki: przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w imieniu prezydenta RP wręczył Cichockiemu nominację na ambasadora na Ukrainie w ostatni piątek. Pod koniec lutego Cichocki, który był dotychczas wiceszefem MSZ, uzyskał pozytywną opinię dla swojej kandydatury od sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Nowy ambasador przekonywał wcześniej, że chciałby "uczulić" polityków ukraińskich, iż Europa nie składa się tylko z Niemiec.

- Przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy: interesy polskiej mniejszości na Ukrainie, Polaków, którzy wywodzą się z dawnych Kresów, czy choćby interesy swoich przedsiębiorców, że Ukrainie wolno więcej, bo jest młodym, stale zagrożonym państwem - mówił Cichocki.

Bartosz Cichocki (po prawej) został ambasadorem RP na Ukrainietwitter.com/MFA_Ukraine

Według niego "teraz, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie odpowiedział na próbę budowy nowej tożsamości ukraińskiej w opozycji do Polski i kosztem Polski, mówi się, że PiS 'popsuło stosunki z Ukrainą'". - To proszę mi wskazać jakikolwiek rząd na świecie, który milczałby wobec takich decyzji, jakie podejmuje strona ukraińska, z zakazem ekshumacji i pochówków na czele - podkreślał Cichocki w wywiadzie, jakiego udzielił Polskiej Agencji Prasowej.

Były wiceminister, doradca szefa wywiadu

42-letni Cichocki jest z wykształcenia historykiem. Od maja 2017 roku sprawował funkcję wiceministra spraw zagranicznych. W resorcie odpowiadał między innymi za politykę wschodnią.

Rekomendując jego kandydaturę na posiedzeniu komisji, minister Czaputowicz przekonywał, że w czasie pełnienia funkcji wiceszefa polskiej dyplomacji Cichocki odegrał istotną rolę w zabiegach o odblokowanie dialogu historycznego z Ukrainą oraz w koordynacji wsparcia gospodarczego, obronnego i humanitarnego dla tego kraju.

Wcześniej Cichocki był między innymi doradcą szefa Agencji Wywiadu, naczelnikiem wydziału międzynarodowego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, koordynatorem programu Rosja-Eurazja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pracował w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie odpowiadał za polsko-rosyjskie relacje dwustronne.

Na stanowisku ambasadora w Kijowie Cichocki zastąpi Jana Piekło, który zakończył swoją ponad dwuletnią misję z końcem stycznia. Obecnie placówką kieruje charge d'affaires Michał Giergoń.

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/MFA_Ukraine