Zełenski ma "dobre wieści" z obwodu charkowskiego

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
tas
Źródło:
PAP
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive
wideo 2/10
Reuters ArchiveAmerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 196 dni. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że ukraińscy obrońcy mają "dobre wieści" z obwodu charkowskiego. Chodzi o odbite z rąk rosyjskich okupantów miejscowości, choć ich nazwa nie została podana. Sztab generalny w Kijowie poinformował w środowym sprawozdaniu, że ukraińskie siły zbrojne odparły 11 ataków wroga i zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:43

  Euromaidan Press opublikował wideo, w którym zarejestrowano przechwycony rosyjski wojskowy sprzęt elektroniczny i broń. Dokładna lokalizacja jest nieznana, ale przypuszczalnie nagranie pochodzi z obwodu charkowskiego.

 • 4:24

  Instytut Badań nad Wojną: Siły ukraińskie prowadzą znaczące manewry naziemne w Charkowie, odbiły około 400 kilometrów kwadratowych. Siły ukraińskie zdobyły wiele osad na północ od Bałaklii.

 • 2:11

  Proceder "filtracji" ludności ewakuowanej z terenów objętych wojną przypomina metody stalinowskie i stanowią próbę fizycznej eliminacji narodu ukraińskiego - powiedział w środę ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 • 1:19

  Na polu walki z rosyjską armią siły ukraińskie robią powolne, ale znaczące postępy a na południowym froncie radzą sobie obecnie lepiej niż Rosjanie - powiedział w środę zastępca szefa Pentagonu Colin Kahl. - To dopiero początek. Myślę, że Ukraińcy robią powolne, ale znaczące postępy. Zobaczymy, jak się sprawy potoczą - stwierdził Colin Kahl podczas konferencji DefenseNews.

 • 23:44

  Podczas środowej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem sprawy dalszego wspierania Ukrainy, a także współpracy na polu energetyki jądrowej - podał Departament Stanu.

 • 22:53

  W okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski) została zniszczona siedziba organizacji Razem z Rosją, powiązanej z rządzącą partią Jedna Rosja - przekazał mer tego miasta Iwan Fedorow.

  W siedzibie organizacji, rosyjscy żołnierze, okupujący Melitopol, przygotowywali się do pseudoreferendum w sprawie przyłączenia miasta i regionu do Federacji Rosyjskiej - przypomniał portal Ukraińska Prawda.

 • 22:26

  Strona rosyjska zwróciła zwłoki brytyjskiego wolontariusza, na których są ślady tortur - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

  "Brakujące części ciała, liczne rany i ślady tortur. Rosja zwróciła ciało brytyjskiego wolontariusza Paula Ureya" - napisał rzecznik w mediach społecznościowych.

  Łubinec dodał, że "po ponad 1,5 miesiąca rozmów Rosja przez quasi-państwowy twór - tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL), zwróciła ciało zakatowanego brytyjskiego wolontariusza Paula Ureya, którego od kwietnia do lipca 2022 roku nielegalnie przetrzymywano w tymczasowo okupowanym Doniecku".

  Ze wstępnych ustaleń wynika, że w kwietniu Brytyjczyk został nielegalnie uprowadzony przez rosyjskich wojskowych podczas pomocy przy ewakuacji mieszkańców w obwodzie zaporoskim. 45-letniego mężczyznę pozbawiono wolności i przewieziono na tymczasowo okupowane terytorium obwodu donieckiego.

  W lipcu rosyjskie media podały, że Brytyjczyk zmarł "w wyniku choroby i stresu".

 • 21:44

  Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że ukraińscy obrońcy mają "dobre wieści" z obwodu charkowskiego. Chodzi o odbite z rąk rosyjskich okupantów miejscowości. Ich nazwa nie została jednak podana.

  "To jeszcze nie czas, by nazywać te czy inne miejscowości, do których wraca ukraińska flaga. Jednak to czas podziękować walczącym tam formacjom za odwagę i bohaterstwo podczas wykonywania zadań bojowych" - stwierdził Zełenski w nagraniu, opublikowanym w środę wieczorem.

 • 20:43

  Podczas spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę w Ramstein ogłoszone zostaną dostawy do tego kraju kolejnych systemów artylerii rakietowej - poinformował w środę przedstawiciel brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie Mark Newton. Jak dodał, jednym z głównych priorytetów we wspieraniu Ukrainy będzie szkolenie jej żołnierzy.

  Newton przedstawił w ten sposób podczas konferencji DefenseNews spodziewane wyniki środowego forum Ukraine Defense Consultative Group w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech.

  - Myślę, że zobaczymy z obu stron dalsze darowizny systemów artylerii rakietowej, które jak widzimy, przynoszą znaczny efekt na polu bitwy - powiedział Newton, odnosząc się do systemów HIMARS i M270 MLRS, dostarczonych Ukrainie przez USA, Wielką Brytanię i Niemcy. Jak dotąd łącznie przekazano 22 takie wyrzutnie.

 • 20:05

  Nowy szef MSZ Wielkiej Brytanii James Cleverly poinformował, że rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą. Cleverly zapewnił, że uczyni wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukranie w walce o wolność.

  "Rozmawiałem właśnie z Dmytrem Kułebą, była to moja pierwsza rozmowa telefoniczna na stanowisku szefa MSZ. Potwierdziłem nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy" - napisał Cleverly na Twitterze.

  Podkreślił, że "to, co dzieje się na Ukrainie, jest ważne dla nas wszystkich" i zadeklarował: "zrobię wszystko, co możliwe, by pomóc w ich walce o wolność".

  O rozmowie poinformował także Kułeba, który zauważył, że fakt, iż była to pierwsza rozmowa, jaką Cleverly przeprowadził na nowym stanowisku, "mówi sam za siebie".

 • 20:03

  W ciągu 10 dni wejdzie w życie zakaz wjazdu do krajów bałtyckich dla obywateli Rosji posiadających krótkoterminowe wizy Schengen - zapowiedział w środę szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs, cytowany przez agencję LETA.

  Ograniczenia przewidują pewne wyjątki, np. dotyczące dyplomatów i wyjazdów w celach humanitarnych.

  Rinkeviczs zaznaczył, że decyzja, skoordynowana przez państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia), musi zostać jeszcze zaakceptowana przez rządy tych krajów zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Przepisy mają wejść w życie jednocześnie.

 • 19:37

  Ciała trzech osób znaleziono pod gruzami ostrzelanego przez rosyjską artylerię budynku mieszkalnego w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w środę służby ratownicze.

  "Znaleziono ciała trzech zabitych osób: dwóch mężczyzn i kobiety" - przekazały służby w komunikacie na Facebooku. Dodały, że blisko 50 ton elementów budynku, zniszczonych w ostrzale, zostało rozebranych i usuniętych. "Na razie prace zostały zakończone" - podano.

  Wcześniej służby informowały, że wyniku ostrzału oprócz budynku mieszkalnego zostały uszkodzone także szkoła i szpital.

 • 19:17

  Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić - podkreślił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Zwracał przy tym uwagę, że przebijająca się w afrykańskich mediach rosyjska propaganda to kłamstwo.

  Wybrzeże Kości Słoniowej to drugi, po Nigerii, przystanek prezydenta RP w podróży po Afryce Zachodniej, gdzie rozmawia na temat dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego i rosyjskiej propagandy. Duda odwiedzi jeszcze Senegal.

 • 19:07

  Sztab generalny w Kijowie poinformował w środowym sprawozdaniu, że ukraińskie siły zbrojne odparły 11 ataków wroga i zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25, a także śmigłowiec Ka-52.

  Ukraińscy wojskowi poinformowali, że wojska rosyjskie "w dalszym ciągu koncentrują swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego".

 • 18:33

  Podczas spotkania w Pradze ministrów zdrowia krajów UE niektórzy z nich, w tym polski minister Adam Niedzielski, zwracali uwagę, że wraz ze zbliżającą się zimą należy spodziewać się nowej fali uchodźców z Ukrainy.

  Ministrowie rozmawiali też z szefem resortu zdrowia Ukrainy Wiktorem Laszką, który obawia się, że wysokie ceny energii elektrycznej i gazu mogą doprowadzić do dalszego wzrostu liczby uchodźców. Jego zdaniem niemożność ogrzania domów może doprowadzić na Ukrainie także do dużej liczby chorób.

  - Wiele osób będzie chciało przekroczyć granicę i znaleźć w Polsce bezpieczne schronienie – powiedział PAP minister Niedzielski. Zwrócił uwagę, że będą osoby niemobilne, które nie będą w stanie wyjechać oraz na konsekwencje niskich temperatur, na odmrożenia i związane z tym amputacje.

  - Jesteśmy przygotowani na przyjmowanie zwiększonej liczby pacjentów – zapewnił Niedzielski.

 • 17:37

  Przełom w odparciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę może nastąpić w razie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przez państwa zachodnie broni dalekiego zasięgu - ocenił w opublikowanym w środę artykule naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  Wśród takich systemów uzbrojenia i rodzajów amunicji Załużny wymienił między innymi pocisk balistyczny MGM-140B Army Tactical Missile System (ATACMS).

  "Chodzi jednak nie tylko i nie tyle o konkretne nazwy. Trzeba zastosować całościowe podejście do przezbrojenia artylerii, wojsk rakietowych, lotnictwa taktycznego i marynarki wojennej Ukrainy" - ocenił generał.

  Artykuł, opublikowany przez agencję Ukrinform, Załużny napisał wspólnie z generałem Mychajłem Zabrodskim, wiceszefem komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.

 • 16:55

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z niemieckim kanclerzem o dalszym wzmacnianiu zdolności obronnych Ukrainy.

  "Rozmawiałem przez telefon z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem na wiele tematów. Podziękowałem za zatwierdzenie 5 mld euro pomocy makrofinansowej od UE, podkreśliłem konieczność pełnowartościowego programu MFW (Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Omówiliśmy plany dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy" - napisał na Twitterze Zełenski.

  We wtorek w Brukseli wypracowana została propozycja przełamania impasu w sprawie wypłaty Ukrainie 5 miliardów euro pomocy makrofinansowej. Propozycję wcześniej blokowały Niemcy, które obawiały się, że Ukraina nie będzie w stanie spłacić pożyczek.

 • 16:29

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego zdaniem "prowokacyjna" polityka Zachodu wobec Rosji nie jest słuszna. Nawiązał w ten sposób do stanowiska Unii Europejskiej i państw grupy G7, które chcą ograniczenia cen rosyjskiego gazu.

  - Nie trzeba wymieniać nazwisk, ale mogę wyraźnie powiedzieć, że nie uważam stanowiska, jakie Zachód zajmuje, za słuszne – oświadczył Erdogan na konferencji prasowej w Belgradzie po spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

  - Ponieważ Zachód prowadzi politykę opartą na prowokacji, nie będzie możliwe osiągnięcie porozumienia z Rosją – dodał Erdogan. - Turcja zawsze zachowywała politykę równowagi między Rosją a Ukrainą - stwierdził.

 • 16:20

  Musimy dalej aktywnie wspierać Ukrainę, by mogła bronić się przed agresorem i dalej wzmacniać sankcje na Rosję, a także zadbać o implementację wszystkich postanowień szczytu NATO w Madrycie – oświadczył w Bukareszcie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Bogdanem Aurescu.

  Polski minister spraw zagranicznych uczestniczy jako gość honorowy w naradzie ambasadorów Rumunii z całego świata. Oprócz niego bierze w niej udział także szef portugalskiego MSZ Joao Gomes Cravinho.

  Rau podkreślił, że odwiedza Rumunię 100 lat po tym, gdy był tu z wizytą ówczesny naczelnik państwa polskiego marszałek Józef Piłsudski po to, by wzmocnić współpracę obu krajów w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Minister zauważył, że obecnie ponownie mierzymy się z wyzwaniem dla bezpieczeństwa całego obszaru euroatlantyckiego wywołanego – jak stwierdził – "niesprowokowaną, ze wszech miar nielegalna agresją Rosji przeciwko Ukrainie".

 • 16:16

  Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że resort odroczy do 1 października 2023 roku termin wprowadzenia rejestracji wojskowej kobiet wykonujących konkretne zawody, np. medyczne.

  Malar podkreśliła, że w związku z tym nie ma żadnych ograniczeń, by kobiety wyjeżdżały z kraju.

  Ukraina planowała wprowadzenie obowiązku rejestracji wojskowej dla kobiet wykonujących 14 zawodów m.in. z zakresu medycyny, inżynierii i techniki radiowej. W mediach pojawiały się publikacje sugerujące, że rejestracja będzie oznaczać, iż kobiety te od 1 października będą podlegały obowiązkowi służby wojskowej i będą objęte takimi samymi ograniczeniami jak mężczyźni, m.in. nie będą mogły wyjeżdżać za granicę.

  Malar wyjaśniała w środę, że nie jest to prawda, a praktyka będzie oparta wyłącznie na dobrowolności. Wiceminister obrony podkreśliła, że wszystkie kobiety, które obecnie trafiają na front, czynią to wyłącznie dobrowolnie, nawet jeśli służą w armii na podstawie kontraktu.

 • 16:10

  Odbudowa ukraińskiej infrastruktury ze zniszczeń wojennych pochłonie około 100 mld dolarów - podano w analizie German Marshall Fund (GMF). Dokument zwraca uwagę na konieczność ścisłego nadzoru nad środkami pomocowymi i wzmocnienia mechanizmów antykorupcyjnych na Ukrainie - napisał w środę dziennik "New York Times".

  Amerykańska gazeta opisuje raport sporządzony przez think tank German Marshall Fund na zlecenie niemieckiego rządu. Mająca siedzibę w Waszyngtonie organizacja przedstawiła w nim zalecenia dotyczące finansowania odbudowy Ukrainy. Na 25 października w Berlinie zaplanowano międzynarodową konferencję dotyczącą odbudowy Ukrainy.

 • 15:36

  Wspieramy Ukrainę i od miesięcy dostarczamy jej ciężką broń, w tym działa przeciwlotnicze Gepard, wyrzutnie rakiet i haubicoarmaty Panzerhaubitze 2000 - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  W rozmowie z dziennikiem odniósł się także m.in. do kwestii reparacji dla Polski, uzależnienia od rosyjskiego gazu, rosnących cen energii.

  Kanclerz odrzucił pojawiające się zarzuty, że Niemcy odmawiają Ukrainie dostaw czołgów i ciężkiej broni. - Niemcy od miesięcy dostarczają na Ukrainę ciężką broń, działa przeciwlotnicze Gepard, wyrzutnie rakiet, samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitze 2000 – podkreślił Scholz.

 • 14:51

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zarzucił w środę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), że nie wspomniała w swoim raporcie o dalszych konkretnych krokach, które trzeba podjąć w sprawie okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  "W raporcie (szefa MAEA Rafaela) Grossiego brakuje najważniejszej części: nie określono w nim algorytmu dalszych działań" - powiedział Podolak agencji Reutera.

  Dodał następnie, że raport "mówi, iż potrzebne są negocjacje obu stron, ale nie mówi, że oddziały rosyjskie muszą opuścić Zaporoską Elektrownię Atomową". Podolak powiedział też, że w raporcie nie ma mowy o "strefie zdemilitaryzowanej liczącej 10-15 km".

 • 14:05

  Władimir Putin wyraźnie powiedział, że chce wymazać Ukrainę z mapy i ustalić na nowo europejski porządek bezpieczeństwa. Ośmielona sukcesem Rosja może zaryzykować agresję na kolejnych sąsiadów, a nawet atak na państwa NATO - ocenił w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w artykule opublikowanym w dzienniku "Financial Times".

  "Wojna na Ukrainie wchodzi w decydującą fazę. Nadchodzi zima i będzie trudno. Trudno dla ukraińskiego narodu i sił zbrojnych, walczących o swoją wolność, ale trudno też dla tych z nas, którzy (Ukrainę) wspierają. (...) Cena, jaką płacimy za pomoc Ukrainie, to (jednak) także korzyść dla naszego bezpieczeństwa" - napisał Stoltenberg.

 • 12:47

  Komisja Europejska podała, że w imieniu UE zaproponowała w środę dalsze 5 mld euro pożyczek w ramach pomocy makrofinansowej dla Ukrainy jako drugą część pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro. Oznacza to, że w UE osiągnięto porozumienie w tej sprawie.

  Wcześniej UE wypłaciła Ukrainie 1 mld euro pomocy makrofinansowej. Komisja podała, że pozostałe 3 mld euro zostaną wypłacone "tak szybko, jak to możliwe".

 • 12:46

  Pod gruzami ostrzelanego przez rosyjską artylerię budynku mieszkalnego w Słowiańsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znajduje się co najmniej troje ludzi – powiadomiła w środę ukraińska policja.

 • 12:18

  Łotwa, Litwa i Estonia osiągnęły porozumienie w sprawie znacznego ograniczenia, z pewnymi wyjątkami, możliwości przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej posiadających unijne wizy Schengen - oznajmił w środę na Twitterze szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.

 • 12:05

  Nieliczni obywatele Białorusi, którzy zostali zwerbowani przez Kreml i walczą po stronie wojsk agresora, trafiają na Ukrainę z terytorium Rosji - oznajmił w środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

  - Codziennie otrzymujemy dane wywiadowcze dotyczące sytuacji na Białorusi. Wiemy i rozumiemy, co dzieje się w tamtejszym społeczeństwie, wśród osób posiadających białoruskie paszporty - zapewnił Daniłow w wywiadzie dla portalu lb.ua. Jego wypowiedź przytoczyła również agencja Ukrinform.

  Przedstawiciel ukraińskich władz ocenił, że Białoruś nie jest obecnie suwerennym państwem. - Jeśli w twoim kraju działają terroryści, którzy z twojego terytorium odpalają rakiety i wysyłają bombowce przeciwko ludności cywilnej, to powinieneś zająć jakieś stanowisko. A jeśli nie masz żadnego stanowiska, to powinieneś przyznać, że jesteś okupowany przez Rosję. Białoruś to dzisiaj kraj w pełni podporządkowany rosyjskim siłom zbrojnym - oświadczył sekretarz RBNiO.

 • 11:42

  "Na podstawie licznych, chociaż oficjalnie niepotwierdzonych informacji, siły rosyjskie, składające się przede wszystkim ze zmobilizowanych mieszkańców Donbasu, pospiesznie wycofują się za rzekę Doniec" - powiadomiła BBC, odnosząc się do doniesień o ukraińskich atakach w rejonie Bałakliji w obwodzie charkowskim.

  Powołując się na prorosyjskie kanały w Telegramie, BBC pisała, że armia ukraińska zajęła wioskę Werbiwka pod Bałakliją. Informacje o atakach w tym rejonie, powołując się na prorosyjskie sieci społecznościowe i prorosyjskich "blogerów wojskowych", przekazywali także eksperci projektu śledczego Conflict Intelligence Team.

  W środę rano władze hromady (gminy) bałaklijskiej zaapelowały do mieszkańców o zachowanie "ciszy informacyjnej" i niepublikowanie informacji o ruchach wojsk ukraińskich. "Jest informacja o uwolnieniu niektórych miejscowości naszej hromady. Czekamy na oficjalne potwierdzenie. Rozumiemy emocje wszystkich, ale postarajcie się zachować tryb ciszy informacyjnej. Nie rozpowszechniajcie informacji o operacjach wojskowych, dopóki nie będzie oficjalnych oświadczeń sił zbrojnych lub ministerstwa obrony" - napisano w apelu.

 • 11:18

  "W ciągu ostatnich 24 godzin ciężkie walki toczyły się na trzech frontach: na północy w okolicach Charkowa, na wschodzie w Donbasie i na południu w obwodzie chersońskim" - poinformował brytyjski resort obrony.

  Jak wynika z danych wywiadowczych, "planowanym głównym wysiłkiem Rosji jest prawdopodobnie uderzenie na Bachmut w Donbasie, ale dowódcy stoją przed dylematem, czy skierować rezerwy operacyjne do wsparcia tej ofensywy, czy też bronić się przed dalszymi ukraińskimi postępami na południu".

  "Wiele równoczesnych zagrożeń rozłożonych na przestrzeni 500 km będzie testem na zdolność Rosji do koordynowania planów operacyjnych i realokacji zasobów w wielu zgrupowaniach sił. Na początku wojny brak takich umiejętności był jedną z przyczyn słabych wyników wojska" - napisano.

 • 10:57

  W ukraińskiej armii służy obecnie ponad 30 tys. kobiet, a z tej liczby niemal pięć tysięcy jest na froncie – powiadomiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  Jak podkreśliła Malar, kobiety stanowią 15 proc. w ukraińskich siłach zbrojnych. Uściśliła, że jest to 15 proc. od liczebności ustawowej, nie uwzględniającej zmobilizowanych do udziału w wojnie.

  Wiceminister obrony podkreśliła, że wszystkie kobiety, które trafiają na front, czynią to wyłącznie dobrowolnie, nawet jeśli służą w armii na podstawie kontraktu.

 • 9:52

  Rosja próbowała wywierać naciski na szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego podczas przygotowywania przez tę organizację raportu dotyczącego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył w nocy z wtorku na środę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca.

  Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia skrytykował raport MAEA na temat elektrowni w ukraińskim Enerhodarze, domagając się wyjaśnień w sprawie zaobserwowanego tam przez międzynarodowych ekspertów rosyjskiego sprzętu wojskowego. Jak powiadomiła agencja Ukrinform, dyplomata próbował przekonywać państwa-członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, że w elektrowni nie ma żołnierzy agresora. Wtorkowe posiedzenie tego gremium odbyło się na wniosek Moskwy.

  - Ciekawie jest obserwować, jak rosyjski (ambasador) marudzi, że nie miał wystarczająco dużo czasu, by dokładnie przestudiować raport MAEA. Jakby to nie sama Rosja wnioskowała, by zwołać posiedzenie. Jedyną rzeczą, która tłumaczy to zamieszanie, jest próba wywarcia presji na dyrektora generalnego MAEA Grossiego i jego zespół, kiedy jeszcze przygotowywano sprawozdanie - powiedział Kysłyca, cytowany przez Ukrinform.

 • 8:11

  Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie wskazuje na możliwe próby wykorzystania obaw związanych z raportem MAEA na temat sytuacji Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (ZEA) na rzecz de facto uznania rosyjskiego prawa do zarządzania tym obiektem jądrowym.

  "Władimir Putin może próbować wykorzystać obawy, które wywołują jego działania, by przymusić MAEA i społeczność międzynarodową do de facto uznania prawa Rosji do udziału w zarządzaniu ZEA, co następnie może chcieć przedstawić jako de facto uznanie rosyjskiej okupacji południa Ukrainy" - piszą eksperci ISW w najnowszym raporcie.

  Eksperci ISW odnotowują również, że siły ukraińskie przeprowadziły kontrnatarcie w obwodzie charkowskim w rejonie miejscowości Bałaklija, które najprawdopodobniej zmusiło siły rosyjskie do wycofania się na lewy brzeg Dońca.

  W oficjalnych komunikatach sztab generalny nie informował o sukcesach na tym odcinku, jednak informacja o udanym ataku Ukraińców pojawiła się w sieciach społecznościowych i blogach eksperckich.

 • 7:06

  Jak podkreślił były dowódca sił USA w Europie, gen. Ben Hodges, ukraińskie wojsko jest jak MacGyver i pokazuje, że potrafi zrobić zaskakujący użytek z tego, co ma do dyspozycji.

  Z kolei były żołnierz piechoty morskiej i wieloletni oficer pionu operacyjnego CIA Philip Wasielewski ocenił, że zdolność do adaptacji - obok zapewnienia odpowiedniej logistyki - może być decydującym czynnikiem wojny na Ukrainie.

 • 4:44

  Instytut Badań nad Wojną (ISW) informuje o ukraińskiej kontrofensywie w obwodzie charkowskim. "Ukraińcy dotarli do Starego Karawanu w Doniecku" – poinformował analityk ISW George Barros.

 • 4:42

  Rosja nie ma prawa wykorzystywać zaporoskiej elektrowni jądrowej w swojej brudnej wojnie, musi powstrzymać agresję i wycofać swoje wojska z Ukrainy - powiedział przedstawiciel USA w ONZ ambasador Jeffrey DeLaurentis, informuje Ukrinform.

 • 4:42

  W wyniku ostrzału rakietowego w środę w dzielnicy Niemyszlanskiej w Charkowie zapalił się budynek produkcyjny i kilka samochodów - poinformował w Telegramie mer Charkowa Ihor Terechow, donosi Ukrinform.

 • 4:42

  W ciągu ostatniego tygodnia Niemcy przekazały Ukrainie stację radarową Cobra i pięć przeciwlotniczych instalacji artyleryjskich Gepard - poinformowała "Ukraińska Prawda" na podstawie komunikatu niemieckiego rządu.

 • 4:42

  Zostałem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:41

  Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przeprowadziła we wtorek wieczorem rozmowy telefoniczne z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Podczas tej pierwszej przyjęła zaproszenie do złożenia wizyty w Kijowie.

 • 4:41

  - Jeśli treść tej propozycji polega na demilitaryzacji terytorium elektrowni jądrowej, a jest to logiczne, bo to rosyjska obecność wojskowa postawiła zaporoską elektrownię atomową na krawędzi katastrofy, to możemy wesprzeć taką zdemilitaryzowaną strefę - powiedział we wtorek Wołodymyr Zełenski.

 • 4:41

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do utworzenia zdemilitaryzowanego kordonu wokół okupowanej obecnie przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Ostrzegł, że jakiekolwiek uszkodzenie elektrowni może skończyć się katastrofą dla całego regionu.

 • 4:41

  "Jedyną dobrą strategią dla rosyjskich wojsk jest odwrót. Na wszystkich kierunkach. Mocno rekomenduję" - napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości