Prezydent Ukrainy poinformował o trzech wyzwolonych miejscowościach

Aktualizacja:
Autor:
akr,
wini/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 193 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w wieczornej odezwie do narodu o wyzwoleniu przez ukraińskie siły z rąk przeciwnika trzech miejscowości na wschodzie i południu kraju. - Analiza rosyjskich ataków lotniczych i rakietowych pokazuje, że od 50 do 70 procent pocisków jest zestrzeliwanych przez obronę przeciwlotniczą, zarówno przez lotnictwo, jak i przez systemy ziemia-powietrze – przekazał wcześniej szef administracji wojskowej Kijowa generał Mykoła Żyrnow. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:07

  Współpraca z premierem Wielkiej Brytanii układała się tak dobrze, że zainspirowani jego profilem na Instagramie @borisjohnsonuk żartobliwie przerobiliśmy jego nazwisko na ukraińsko brzmiące "Boris Johnsoniuk" - ujawnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  Zełenski wspomniał o tym w artykule opublikowanym na łamach gazety "Mail on Sunday", w którym podziękował Wielkiej Brytanii, a w szczególności ustępującemu we wtorek jej premierowi Borisowi Johnsonowi za wsparcie udzielane Ukrainie w obliczu rosyjskiej napaści.

 • 21:57

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w odezwie do narodu o wyzwoleniu przez ukraińskie siły z rąk przeciwnika trzech miejscowości na wschodzie i południu kraju.

  Prezydent na nagraniu podziękował konkretnym jednostkom Sił Zbrojnych Ukrainy za wyzwolenie jednej miejscowości w obwodzie donieckim oraz dwóch na południu kraju. Szef państwa nie ujawnił nazw odbitych z rąk sił rosyjskich miejscowości.

 • 20:17

  Nad miejscowością Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zawisła ukraińska flaga - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Miejscowość była okupowana przez siły rosyjskie od połowy marca.

 • 19:38

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas trwającej prawie godzinę rozmowy szefowie rządów wymienili poglądy na temat sytuacji militarnej, humanitarnej i gospodarczej na Ukrainie – poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

 • 19:31

  W jednym z bloków w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono szczątki ludzkie - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.

 • 17:38

  W Czernihowie na północnym wschodzie Ukrainy w sobotę na wydarzeniu dla dzieci doszło do detonacji pocisku, w wyniku której poszkodowanych zostało 15 osób, w tym dzieci - poinformował szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

 • 16:00

  Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wywieźli z Ukrainy około siedem tysięcy dzieci - poinformował ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jak dodał, dotychczas na Ukrainę wróciło 51 z nich.

 • 15:32

  Rosyjskie siły zorganizowały bazy wojskowe w pięciu szkołach w okupowanym Melitopolu - poinformował Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 • 14:59

  Ósmy pakiet sankcji na Rosję powinien obejmować zakaz wydawania wiz dla jej obywateli - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

 • 14:37

  "W Oczakowie ten ranek nie był dobry. Zniszczony został elewator w Oczakowie, przepadło kilka tysięcy ton zboża" – poinformował w niedzielę mer miasta położonego w obwodzie mikołajowskim Ołeksij Waskow na Facebook. Na miejscu trwa usuwanie gruzów. Nie było ofiar.

  Jak dodał Waskow, w rosyjskim ataku uszkodzono dziesiątki budynków w mieście.

 • 14:22

  "Uzbrojenie, fundusze, sankcje, prowokacje Rosji w Zaporoskiej Elekrowni Atomowej, nasza integracja do UE, zwycięstwo i odbudowa Ukrainy - to wszystko jest na agendzie rozmów z niemieckimi sojusznikami" – zapowiedział Szmyhal.

  Podkreślił, że Kijów "potrzebuje od sojuszników jeszcze więcej ciężkiego uzbrojenia" i ma nadzieję na dalsze takie dostawy od Niemiec. "Prócz tego, jesienią oczekiwane jest przekazanie najnowocześniejsego systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T, wyprodukowanego przez Niemcy. Oczekujemy zarazem, że Niemcy staną się jednym z liderów w procesie rozbudowy obrony przeciwlotniczej" - napisał Szmyhal.

 • 14:22

  "Prezydent (Niemiec Frank-Walter – red.) Steinmeier zapewnił po raz kolejny, że Niemcy będą stały ramię w ramię z Ukrainą, aby zapewnić nasze zwycięstwo" - napisał premier Ukrainy Denys Szmyhal w komunikacie opublikowanym na serwisie Telegram. Szef rządu w niedzielę składa wizytę w Niemczech.

  "Wśród innych ważnych tematów rozmawialiśmy o planie odbudowy Ukrainy, którego realizację należy rozpocząć już teraz. To pilna naprawa kluczowej infrastruktury, odbudowa szpitali, szkół i mieszkań. To wszystko zaczęliśmy robić. W 2023 roku nakłady i wysiłki trzeba zwiększyć dziesięciokrotnie. Jesteśmy pewni, że Niemcy i UE będą przodować w tej kwestii" - relacjonował Szmyhal.

  Zaznaczył, że podczas rozpoczętej wizyty w RFN spotka się też z kanclerzem Olafem Scholzem.

 • 13:51

  - Analiza rosyjskich ataków lotniczych i rakietowych pokazuje, że od 50 do 70 procent pocisków jest zestrzeliwanych przez obronę przeciwlotniczą, zarówno przez lotnictwo, jak i przez systemy ziemia-powietrze – powiedział szef administracji wojskowej Kijowa generał Mykoła Żyrnow w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji informacyjnej ministerstwa obrony Armia Inform.

  - Na dzisiaj niestety nie możemy zapewnić 100 procent skuteczności, co wynika z obiektywnych przyczyn – niewystarczającej ilość środków rozpoznania oraz lotniczych i naziemnych rakietowych systemów przeciwlotniczych – zaznaczył generał.

  Jak dodał Żyrnow, Ukraina dysponuje głównie uzbrojeniem radzieckim, które nie osiąga takiej efektywności jak systemy przeciwlotnicze krajów NATO.

 • 13:13

  Ukraiński prezydent podkreślił, że świat bardziej niż "krótkotrwałego kryzysu energetycznego" powinien się obawiać tego, iż Ukraina nie wytrzyma rosyjskiego naporu, bo to grozi wojną światową.

  "Rosja na pewno będzie kontynuować. Poszliby na Polskę i kraje bałtyckie. I trzeba przeanalizować, co się stanie. Co zrobiłyby kraje NATO? Byłaby pełnowymiarowa wojna na kontynencie europejskim. Mówimy o wojnie globalnej. Więc w dzisiejszej sytuacji odporność Ukrainy jest ważna dla świata. Społeczność globalna nie może sobie pozwolić na przegraną" - powiedział. Ocenił, że Putin idzie śladami Hitlera i choć niektórzy europejscy przywódcy mogą myśleć, iż ich kraje na pewno nie zostaną zaatakowane, to poczucie może być złudne.

 • 13:08

  Zagrożenie ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina, który podąża śladami Adolfa Hitlera, przeważa nad kosztami związanymi z rosnącymi cenami energii - przekonywałw wywiadzie dla brytyjskiej gazety "The Sunday Times" ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  W obszernej rozmowie Zełenski z uznaniem wypowiedział się również na temat pomocy, której jego krajowi udzielał ustępujący we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

  "Boris odegrał znaczącą rolę. Zrobił wiele. Od samego początku był po naszej stronie. Nigdy nie widziałem w naszych rozmowach wahań czy wątpliwości co do jego wsparcia dla Ukraińców. Pamiętam, że były momenty, szczerze mówiąc, kiedy potrzebowaliśmy broni, a Wielka Brytania jej nie miała i Johnson pomógł, rozmawiając z innymi krajami i przyspieszając dostarczenie tej broni na Ukrainę. On to zrobił. Więc jest jednym z tych liderów, którzy mieli wpływ na to, że Europa zjednoczyła się w swoim wsparciu dla Ukrainy" - powiedział ukraiński prezydent.

  Zełenski zasugerował, że obawia się o stosunki z Francją i Niemcami, bo - jak powiedział - "nie wie", czy Macron i Scholz "w pełni rozumieją" zagrożenie stwarzane przez Putina.

 • 12:45

  Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał w niedzielę, powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną, że żołnierze rosyjscy skarżą się na wyposażenie nowych oddziałów wysyłanych do walk na Ukrainę: dostają one przestarzałą broń, nie mają odzieży.

 • 12:03

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy, by się ewakuowali, a do tych, którzy nie mogą tego zrobić zwróciła się z apelem, by nie brali udziału w pseudoreferendach w sprawie przyłączenia tych ziem do Rosji.

  Wereszczuk, którą cytuje w niedzielę portal Hromadske, ostrzegła, że za udział w "referendach" grozi odpowiedzialność karna. - Później nie będzie można usprawiedliwić pójścia na referendum (...) żadną presją, żadnym skłanianiem pod przymusem - powiedziała wicepremier.

 • 11:16

  Rosyjski portal śledczy Insider opublikował w niedzielę nagranie rosyjskiego ostrzału prowadzonego z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych położonych "w bezpośrednim pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" na południu Ukrainy.

  Opublikowane przez portal nagranie przedstawia ostrzał przeprowadzony w nocy z piątku na sobotę. The Insider twierdzi, że "ostrzał z rosyjskich wyrzutni jest prowadzony z terenu ZEA", a "sama wyrzutnia znajduje się w bezpośrednim pobliżu bloku energetycznego elektrowni".

 • 9:29

  Na słabe morale rosyjskich wojsk na Ukrainie, oprócz zmęczenia walką i wysokich strat, wpływają problemy z wypłacaniem premii bojowych, które są istotnym składnikiem ich żołdu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 9:28

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszej analizie na zatrzymanie w Rosji blogera i korespondenta wojennego Siemiona Piegowa. ISW nie wyklucza, że Kreml może wzmocnić naciski na blogerów wojskowych opisujących wojnę na Ukrainie.

 • 8:45

  Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim Ukrainy – przekazały władze lokalne w niedzielę. O ostrzałach rosyjskich informowano także m.in. w Charkowie, Mikołajowie i Nikopolu w obwodzie dniepropietrowski.

 • 7:39

  Wojska wroga kontynuują ataki w obwodzie donieckim, a siły ukraińskie odparły w tym regionie natarcia w rejonie ośmiu miejscowości - powiadomił ukraiński sztab. Chodzi o Bohorodyczne, Pasikę, Dołynę, Bachmut, Pokrowske, Bachmutske, Piski, Perwomajske.

  Poinformowano także, że wojska agresora przeprowadziły kolejne dziesięć ataków rakietowych i 24 lotnicze na cele wojskowe i cywilne w Ukrainie.

 • 7:38

  Wojska rosyjskie coraz częściej atakują naziemne cele na Ukrainie przy użyciu systemów przeciwlotniczych S-300 – informuje w niedzielę Sztab Generalny ukraińskiej armii, oceniając, że wynika to z braku bardziej precyzyjnej broni.

  Według komunikatu sztabowego Rosjanie użyli już ponad 500 takich rakiet, część z nich nie doleciała do celu. "Na uzbrojeniu rosyjskiej armii jest kilka tysięcy takich rakiet, ale większość z nich jest niezdatna do użycia" – ocenił ukraiński sztab generalny.

 • 7:18

  Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie programów pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych w wyniku inwazji Rosji - powiedziała w sobotę w rozmowie z grupą medialną Funke niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze.

 • 5:52

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę w wieczornym wystąpieniu wideo, że Rosja przygotowuje się do zdecydowanego uderzenia energetycznego tej zimy przeciwko całej Europie. Dlatego, jego zdaniem, kluczowymi reakcjami Europy powinny być jedność i kolejne sankcje wobec Moskwy.


  "Dlaczego to robią? Rosja chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka, we wszystkich krajach naszego kontynentu. Chce osłabić i zastraszyć całą Europę, każde państwo. Tam, gdzie Rosja nie może tego zrobić siłą broni konwencjonalnej, robi to siłą broni energetycznej, stara się uderzyć biedą i chaosem politycznym w miejsca, gdzie rakiety jeszcze nie mogą trafić".

 • 4:40
 • 4:29

  Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby stwierdził w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", że "Stany Zjednoczone nie mają nadziei, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do zakończenia wojny w Ukrainie". Fragment rozmowy cytuje portal Ukraińska Prawda.

  "To nie jest wojna z USA, to nie jest wojna z NATO. Putin zdecydował się rozpocząć wojnę z Ukrainą i Ukraińcami - mówił Kirby - I niestety nic z tego, co obserwujemy dzisiaj, nie pozwala nam mieć nadziei, że jest gotów położyć kres tej wojnie, zabijaniu pokojowo nastawionych Ukraińców".

  Komentując oświadczenia rosyjskich oficjeli, że dostawy broni z Zachodu do Ukrainy tylko przedłużają konflikt, Kirby powiedział, że "ten konflikt przedłuża się tylko z powodu chęci Putina, aby go kontynuować".

  "On mógłby dziś zakończyć wojnę, gdyby zgodził się na wycofanie swoich wojsk i dobrowolnie zasiadł z Zełenskim do stołu negocjacyjnego, by omówić zakończenie tego konfliktu. Oczywiście Zełenski powinien sam zdecydować, czy jest gotowy do negocjacji i powinniśmy go szanować jako naczelnego wodza" - powiedział Kirby.

 • 4:29

  Niemcy zapewnią Ukrainie dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie programów pomocy dla osób przesiedlonych w wyniku inwazji Rosji – poinformowała w rozmowie z Funke Media Group niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze.

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal odwiedzi w poniedziałek Berlin, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

  - Będę rozmawiać z premierem Szmyhalem o tym, jak możemy nadal wspierać ukraiński rząd w opiece nad przesiedleńcami – powiedziała Schulze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr, wini/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości