Rosyjski atak na Ukrainę trwa od 181 dni. Ukraiński sztab generalny poinformował, że rosyjskie wojska próbowały nacierać na trzech kierunkach, w tym bachmuckim i w rejonie Awdijiwki, ale nie odniosły sukcesów. Brytyjski resort obrony przekazał, że Rosja zaczęła prace przy budowie mostu pontonowego przez Dniepr w Chersoniu, obok uszkodzonego mostu Antonowskiego, co ma zwiększyć przepustowość w porównaniu z obecną przeprawą promową. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:06
Rosja zamienia kwestię bezpieczeństwa nuklearnego w farsę i unika odpowiedzialności za naruszenie wymogów bezpieczeństwa w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiedział podczas wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca.
- 4:05
Rosjanie rozpoczęli w nocy z wtorku na środę ostrzał rakietowy obiektów infrastrukturalnych w obwodzie zaporoskim - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch, cytowany przez agencję Ukrinform.
"Rakiety okupantów uderzyły w obiekty infrastrukturalne w rejonach szewczenkowskim i komunarskim" – napisał Staruch w mediach społecznościowych. - 4:05
Po przejęciu kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową Rosja wykorzystuje ten obiekt jądrowy jako trampolinę do prowadzenia wojny - powiedział we wtorek zastępca ambasadora USA przy ONZ Richard Mills na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ - podała agencja Ukrinform.
- 23:57
Brytyjski premier Boris Johnson, składając życzenia Ukraińcom z okazji przypadającego w środę święta niepodległości podkreślił, że nie wątpi w ich zwycięstwo w wojnie z Rosją oraz zapewnił, że Wielka Brytania będzie ich wspierać tak długo, jak to konieczne.
"Cieszę się, że mogę złożyć gratulacje z okazji 31. rocznicy ogłoszenia przez Ukrainę niepodległości i przypomnieć ten niesamowity dzień w 1991 roku, kiedy Ukraińcy świętowali na ulicach, że ich kraj odrodził się jako suwerenne państwo" - oświadczył Johnson w zamieszczonym we wtorek wieczorem na Twitterze nagraniu wideo.
Ale jak zaznaczył, niestety dzisiaj niepodległość Ukrainy znów jest zagrożona, a jej mieszkańcy muszą walczyć o zachowanie prawa do decydowania o własnym losie we własnym kraju.
- 22:45
Wizyta misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która ma pomóc ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie, może odbyć się w najbliższych dniach - powiedział dyrektor generalny agencji Rafael Mariano Grossi.
"Władze Ukrainy poinformowała MAEA, że wznowiony w ostatnich dniach przez Rosję ostrzał spowodował kolejne uszkodzenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Po raz kolejny podkreślono poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego oraz konieczność udania się tam misji eksperckiej" - przekazał Grossi w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MAEA.
Ukraina poinformowała agencję, że ostrzały dokonane przez siły rosyjskie w miniony weekend uszkodziły infrastrukturę elektrowni, w tym laboratoria i instalacje chemiczne - zaznaczył dyrektor Grossi. Rosja ostrzeliwała okolice elektrowni także w poniedziałek, co spowodowało uszkodzenia transformatorów pobliskiej elektrociepłowni.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich
- 22:23
Wzywamy Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - oświadczyli uczestnicy Platformy Krymskiej.
"Jesteśmy do głębi zaniepokojeni nasilaniem się represji ze strony rosyjskich władz okupacyjnych, w tym naruszaniem praw rdzennych Tatarów Krymskich, co poważnie zagraża ich możliwościom pełnego korzystania z praw człowieka, zachowania i rozwoju ich kultury, edukacji i tożsamości" - podano w oświadczeniu.
"Niepokoi nas również agresywne narzucanie nauki języka rosyjskiego, rosyjskich programów nauczania i materiałów oraz próby wykorzystania systemu edukacji do promowania wśród dzieci służby w siłach zbrojnych lub siłach pomocniczych Federacji Rosyjskiej" - oznajmili uczestnicy sesji Platformy Krymskiej w Kijowie.
"Wyrażamy też głębokie zaniepokojenie licznymi doniesieniami o przymusowym przesiedlaniu przez Federację Rosyjską obywateli Ukrainy, w tym cywilów i jeńców wojennych, z południowych i wschodnich regionów Ukrainy na Krym i do Rosji" - przekazali.
Wystąpienia przywódców podczas szczytu Platformy Krymskiej w Kijowie
- 21:46
"Jutro jest dzień ważny dla nas wszystkich. I właśnie dlatego ten dzień, niestety, jest ważny dla naszego wroga. Musimy zdawać sobie sprawę, że jutro możliwe są obrzydliwe rosyjskie prowokacje i brutalne ataki" – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na kanale Telegram we wtorek wieczorem. Zaapelował o przestrzeganie godziny policyjnej i alarmów przeciwlotniczych.
Z okazji obchodzonego 23 sierpnia Dnia Charkowa prezydent zwrócił się do mieszkańców miasta, które od początku wojny jest stale ostrzeliwane przez wojska agresora.
"Jesteście bohaterskimi ludźmi, bohaterskim miastem. Dumnym miastem. Miastem, które ma poczucie godności, które umie się bronić" – podkreślił Zełenski.
- 21:44
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że jego kraj planuje dostarczyć Ukrainie kolejną broń o wartości ponad 500 mln euro.
Zapowiedź Scholza przekazała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło, będące uczestnikiem konferencji online na temat Ukrainy, która odbyła się w Toronto.
Rozmówca agencji powiedział, że Niemcy planują dostarczyć Ukrainie trzy dodatkowe systemy obrony powietrznej Iris-T, 12 wozów zabezpieczenia technicznego, 20 wyrzutni rakietowych, amunicję precyzyjną i systemy antydronowe.
Dostawy miałyby dotrzeć na Ukrainę w 2023 roku, część sprzętu być może wcześniej. Źródło Reutera dodało, że parlamentarna komisja budżetowa Niemiec musi jeszcze zatwierdzić dostawy, które Scholz określił jako wkład Niemiec w modernizację sił zbrojnych Ukrainy.
- 21:42
Wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii cztery gminy w obwodzie sumskim - poinformował szef tamtejszych władz Dmytro Żywycki.
Przekazał, że w ciągu dnia było 80 ostrzałów.
W wyniku ataków została częściowo uszkodzona linia energetyczna.
Obwód sumski graniczy z Rosją.
- 21:30
Mińska 3, 5 i 7 nie będzie – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji Platforma Krymska, odnosząc się do przedwojennego międzynarodowego formatu uregulowania konfliktu w Donbasie, tzw. porozumień mińskich.
- My słyszeliśmy aluzję i sygnały, że trzeba przejść do kwestii zakończenia wojny i zacząć rozmowy z Rosją. Ale nie jesteśmy gotowi do przerwania ognia. Wyjaśniliśmy, że Mińska trzy, pięć ani siedem nie będzie. Nie będziemy grać w te gry, bo to jest pułapka – cytuje Zełenskiego agencja Ukrinform.
Prezydent podkreślił, że "i bez tego Ukraina utraciła część swoich terytoriów", a nie zamierza ona stabilizować sytuacji tam, gdzie znajdują się jej wojska, po to, by zadowolić Rosję.
Jak podaje Ukrinform, Zełenski oznajmił, że dopóki państwo-agresor używa przemocy i posuwa się do krwawych zbrodni, nie może dojść do negocjacji.
- 20:11
Ukraina ma prawo wrócić do uznanych międzynarodowo granic - powiedział w Kijowie prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP przebywał z wizytą w stolicy Ukrainy, gdzie spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz uczestniczył w spotkaniu Platformy Krymskiej.
Andrzej Duda ocenił podczas późniejszej rozmowy z dziennikarzami, że był to bardzo owocny szczyt, w którym uczestniczyli online m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- Co na pewno jest bardzo ważne: bardzo mocny głos, jeśli mówimy o kwestii napaści rosyjskiej na Ukrainę, o tej agresji, z którą mamy do czynienia od pół roku, od 24 lutego tego roku. To wszyscy podkreślali, że tak naprawdę rozpoczęła się ona w 2014 roku, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę po raz pierwszy, gdy zaczęła okupację okręgu donieckiego, ługańskiego, a przede wszystkim - okupację Krymu - powiedział Duda.
Platforma Krymska. Emmanuel Macron, Boris Johnson, Mario Draghi o gotowości wspierania Ukrainy
- 20:03
- Ukraina nie prowadzi żadnych ataków na ludność cywilną, która znajduje się czy to na terenie innego państwa, czy – na terytorium Ukrainy, będącym pod tymczasową okupacją – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej podczas Platformy Krymskiej.
Przywódca, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, zaznaczył, że ukraińscy wojskowi wiedzą, co robią oraz gdzie na terytoriach okupowanych znajdują się obiekty wojskowe. - Tam mogą działać zgodnie z planem – powiedział Zełenski.
- Będziemy dążyć do odzyskania Krymu, bo to jest nasze terytorium. Dowolnym sposobem, tak jak zdecydujemy. Zdecydujemy samodzielnie, bez konsultacji z jakimkolwiek państwem świata – dodał.
Platforma Krymska, to zainicjowane w ubiegłym roku międzynarodowe forum, dotyczące deokupacji Krymu. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, część ukraińskiego terytorium, w marcu 2014 roku. Obecnie używa terytorium półwyspu jako zaplecza do prowadzonej od lutego inwazji na Ukrainę.
Wołodymyr Zełenski na uroczystości z okazji dnia flagi państwowej
- 19:48
Administracja Joe Bidena ogłosi w środę największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 3 mld dolarów - podały agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli rządu. Sprzęt ma odpowiedzieć na średnio- i długoterminowe potrzeby Ukrainy i zawierać m.in. drony. Ma to sygnalizować też utrzymanie obecnych sił USA w regionie na dłuższy czas.
Jak przekazuje AP, w odróżnieniu od większości dotychczasowych transz sprzętu, nowy pakiet ma zostać uchwalony w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), wedle którego sprzęt pozyskiwany jest od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił USA. Oznacza to, że nie trafi na Ukrainę natychmiast, ale na przestrzeni jednego-dwóch lat.
Decyzja ma zostać ogłoszona w Dniu Niepodległości Ukrainy i dokładnie sześć miesięcy po rozpoczęciu inwazji Rosji. Wartość sprzętu przekazanego lub obiecanego Ukrainie, to niemal 10 mld dolarów.
Cytowani przez AP oficjele zapowiedzieli, że nowy pakiet ma być sygnałem zaangażowania USA na rzecz bezpieczeństwa w regionie na dłuższy czas, czego efektem ma być również utrzymanie zwiększonego kontyngentu wojskowego w Europie.
- 19:06
Ukraiński sztab generalny poinformował w codziennym sprawozdaniu, że rosyjskie wojska próbowały posuwać się naprzód w rejonie bachmuckim, Awdijiwki i w kierunku nowopawliwskim, nie odniosły jednak sukcesów.
Siły zbrojne podały, że Rosjanie nadal koncentrują swoje wysiłki na uzyskaniu pełnej kontroli nad terytorium obwodu donieckiego, a także utrzymaniu zdobytych terytoriów w obwodach chersońskim, charkowskim, zaporoskim i mikołajowskim.
- 18:37
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył życzenia prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu z okazji przypadającego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy. "Podziwiam odwagę i determinację, z jaką Pan, siły zbrojne i cała ludność przeciwstawiacie się brutalnej rosyjskiej wojnie agresji" - podkreślił.
- 17:47
Z obelisku zespołu memorialnego Wieczna Chwała w Łucku w zachodniej Ukrainie usuwana jest radziecka gwiazda – powiadomił portal Suspilne, opisując prace demontażowe.
- 17:47
Platforma Krymska. Emmanuel Macron, Boris Johnson, Mario Draghi o gotowości wspierania Ukrainy
- 16:53
Ukraina otrzymała już od sojuszników ponad 14 mld dolarów pomocy, a do końca roku liczy na kolejne od 12 do 16 mld USD – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
- 16:40
Wielka Brytania nigdy nie uzna aneksji Krymu, ani żadnego innego terytorium Ukrainy, przez Rosję i będzie udzielać wsparcia Kijowowi dopóki Moskwa nie zakończy wojny - zapewnił premier Boris Johnson, przemawiając podczas forum Platformy Krymskiej.
- 16:39
Walka o Krym jest częścią walki o wyzwolenie Ukrainy - powiedział premier Włoch Mario Draghi w wystąpieniu wideo na forum szczytu Platformy Krymskiej, zorganizowanym w Kijowie. Zapewnił, że Włochy będą dalej wspierać Ukrainę.
- 16:12
Remisem 0:0 w Kijowie zakończył się mecz rozpoczynający sezon 2022/2023 piłkarskiej ekstraklasy ukraińskiej. W inauguracyjnym spotkaniu wystąpił Szachtar Donieck i Metalist 1925 Charków. Z uwagi na agresję militarną Rosji będą to wyjątkowe rozgrywki.
- 16:02
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami kolejne 62 osoby i jedno przedsiębiorstwo sektora zbrojeniowego - poinformował w oświadczeniu premier Justin Trudeau.
- 15:53
Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał społeczność międzynarodową do działania "bez słabości, bez ducha kompromisu" wobec Rosji w swoim przekazie wideo podczas szczytu Platformy Krymskiej, zorganizowanym w Kijowie.
- 15:53
Włochy odebrały wysokie odznaczenia państwowe kolejnym 10 rosyjskim urzędnikom i oligarchom, w tym dwóm wiceministrom spraw zagranicznych. W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy dekrety prezydenta Sergio Mattarelli. To rezultat napaści Rosji na Ukrainę.
- 15:10
Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała w Helsinkach, że Polska odgrywa znaczącą rolę w niesieniu pomocy Ukrainie, jak i w budowie poczucia wspólnoty "w unijnej rodzinie". Podczas wystąpienia na konferencji ambasadorów i szefów fińskich placówek dyplomatycznych oceniła, że inwazja Rosji na Ukrainę zbliżyła do siebie kraje europejskie.
- 15:04
Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w Bratysławie o planach przekazania Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty (BWP-1) ze słowackich zapasów mobilizacyjnych.
- 15:03
Jesienią Ukraina powinna otrzymać zachodnie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, co pomoże nam "zamknąć" przestrzeń powietrzną nad naszym krajem - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
- 14:42
Wojna na Ukrainie i sankcje wobec Rosji były wsród tematów debaty liderów włoskich partii politycznych, zorganizowanej w ramach spotkania katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie ( Comunione e Liberazione) w Rimini. Dyskusja odbyła się w związku z wyborami parlamentarnymi 25 września.
- 14:19
W Kijowie rozpoczął się szczyt Platformy Krymskiej, w którym jako jedyny gość zagraniczny uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda. Inni zaproszeni przywódcy państw i rządów biorą udział w spotkaniu w formacie online.
- 14:03
W aresztach w Rosji i na okupowanym Krymie przebywa obecnie 14 krymskich dziennikarzy, spośród których większość stanowią dziennikarze obywatelscy - oznajmiła przewodnicząca ukraińskiego centrum obrony praw człowieka Zmina Tetiana Peczonczyk, cytowana przez agencję Ukrinform.
Jak dodała, łącznie 140 osób z Krymu padło ofiarą motywowanych politycznie postępowań karnych. Oznacza to, że co dziesiąty krymski aktywista prześladowany przez Kreml jest przedstawicielem mediów.
- 13:24
W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy najeźdźcy wstrzymali wypłacanie świadczeń socjalnych emerytom i rencistom, uzależniając to od przyjęcia przez mieszkańców rosyjskich paszportów - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- 13:21
Jeżeli Rosja pozbawi ukraińskich jeńców wojennych prawa do uczciwego procesu, to popełni zbrodnię wojenną - oświadczyła Ravina Shamdasani, rzeczniczka biura Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (OHCHR).
- 13:20
Mer Kijowa Witalij Kliczko domaga się, by Europa wprowadziła zakaz wjazdu dla Rosjan. "Ukraińcy umierają, a Rosjanie cieszą się życiem w Europie! Muszą być sankcje, zakazy wjazdu, żeby to już nie było możliwe" - powiedział Kliczko niemieckiej gazecie "Bild". Podkreślił, że "żelazna kurtyna musi wrócić".
- 12:25
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa może zorganizować w swoim kraju zamachy terrorystyczne z wieloma ofiarami wśród cywilów. Operacja ta służyłaby zwiększeniu społecznego poparcia dla wojny z Ukrainą - ostrzegł we wtorek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.
- 11:50
W Parku Zwycięstwa w stolicy Łotwy Rydze rozpoczął się demontaż pomnika upamiętniającego sowieckich żołnierzy - poinformował we wtorek łotewski portal tvnet.lv. Centralną część monumentu stanowi obelisk z gwiazdą o wysokości 79 metrów. Po rozebraniu pomnik zostanie zutylizowany.
- 11:05
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek na uroczystości z okazji dnia flagi państwowej, że flaga Ukrainy znów powiewać będzie nad anektowanym w 2014 roku przez Rosję Krymem i terenami, które znalazły się pod rosyjską okupacją w czasie obecnej wojny.
- Błękitno-żółta flaga Ukrainy znów będzie powiewać tam, gdzie ma prawo być - we wszystkich tymczasowo okupowanych miastach i wsiach Ukrainy - mówił Zełenski. Wymienił Melitopol, Berdiańsk i Chersoń, miasta na południu kraju zajęte przez Rosję w pierwszych tygodniach inwazji, a także Zaporoską Elektrownię Atomową.
Wymienił także miasta Krymu: Jałtę, Kercz, Dżankoj i Symferopol, dodając, że w tych miejscach wraz z ukraińską flagą powinna znajdować się także flaga Tatarów krymskich.
Zełenski zapewnił, że naród ukraiński nie zamieni swych barw narodowych na żadne inne. - Nigdy nie uznamy innych barw na naszej ziemi i w naszym niebie - oświadczył.
Koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Odessie [21.08.2022]
- 10:59
Od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę, ukraińskie służby rozbiły 102 wrogie grupy dywersyjne i zwiadowcze. Zatrzymano 1669 osób podejrzanych o współpracę z wrogiem - poinformował we wtorek ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin.
W ciągu ostatniego półrocza wszczęto ponad 1200 postępowań karnych dotyczących kolaboracji, a około 100 spraw zostało skierowanych do sądu. Tylko w ciągu minionego tygodnia zdemaskowano jedną grupę dywersyjną i zatrzymano 31 osób pomagających najeźdźcom - oznajmił polityk, cytowany na stronie internetowej MSW Ukrainy
- 10:10
Oddziały rosyjskie wwiozły na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kolejne dwa transportery opancerzone i sześć ciężarówek – poinformowała we wtorek spółka Enerhoatom, operator ukraińskich siłowni jądrowych.
W komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram Enerhoatom podał, że pojazdy te trafiły do strefy remontowej. Rosjanie zwiększyli też liczbę wojskowych na terenie elektrowni.
- 10:02
Rosyjscy wojskowi, którzy w samozwańczej Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) przeprowadzają przymusową mobilizację na wojnę z Ukrainą, niszczą paszporty mieszkańców siłą wcielanych do armii - poinformował we wtorek na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Gubernator oznajmił, że takie sytuacje zostały zgłoszone przez mieszkańców miasta Dołżańsk we wschodniej części ŁRL, w pobliżu granicy z Rosją.
"Jeśli podczas łapanki mężczyzna próbuje pokazać jakiekolwiek dokumenty, np. (zaświadczenie) o odroczeniu służby wojskowej, są one darte na miejscu (przez Rosjan). Niekiedy to samo dzieje się również z paszportami. Wróg przyznaje w ten sposób, że w ciągu ostatniego miesiąca nie zdołał przeprowadzić frontalnego natarcia. (...) Dlatego (agresorzy) starają się w nielegalny sposób odzyskać zdolność bojową i nie dopuścić do ukraińskiej kontrofensywy" - napisał Hajdaj
- 9:47
Czworo mieszkańców okupowanego Melitopola na południu Ukrainy zostało wywiezionych do Moskwy i umieszczonych tam w areszcie w związku z oskarżeniami o rzekomą działalność dywersyjną. Grozi im kara dożywocia - poinformował we wtorek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
Cywile przebywają w moskiewskim areszcie śledczym Lefortowo, znanym jako więzienie dla przeciwników politycznych m.in. w czasach stalinowskich.
- 8:52
"W weekend Rosja prawdopodobnie rozpoczęła przemieszczanie barek na miejsce, aby zbudować solidny most pontonowy na Dnieprze, bezpośrednio obok uszkodzonego drogowego mostu Antonowskiego" - przekazał brytyjski resort obrony.
"Przeprawa ta jest kluczowym łącznikiem między okupowanym przez Rosję Chersoniem a wschodem. Od kilku tygodni siły rosyjskie i miejscowa ludność cywilna polegają na przeprawie promowej przez tę drogę wodną. Jeśli Rosja ukończy budowę improwizowanego mostu, to prawie na pewno zwiększy przepustowość przeprawy w porównaniu z przeprawą promową. Most pontonowy prawdopodobnie nadal byłby narażony na ukraińskie działania ofensywne" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
- 8:27
- 8:26
- 8:02
Rozpoczynający się we wtorek szczyt Platformy Krymskiej to już drugie takie spotkanie na szczeblu prezydentów i premierów, którego zadaniem jest omówienie wszystkich aspektów powrotu okupowanego przez Rosję Krymu do Ukrainy – powiedział wiceszef biura (administracji) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.
Jednodniowy szczyt Platformy rozpocznie się w Kijowie we wtorek po południu. Większość przywódców państw, premierów i szefów organizacji międzynarodowych ze względów bezpieczeństwa wystąpi na nim w formacie online.
- 7:30
Ukraińscy partyzanci w dalszym ciągu atakują rosyjskie wojsko na okupowanych terenach Ukrainy. ISW przytacza doniesienia o ataku cywilów na rosyjskiego żołnierza w Melitopolu na południu kraju w nocy z 21 na 22 sierpnia. Ukraińskie Centrum Ruchu Oporu ogłosiło, że partyzanci zaatakowali rosyjskiego żołnierza, który napastował niepełnoletnią dziewczynę.
Źródła ukraińskie informowały również o eksplozjach i wystrzałach słyszanych tamtej nocy w Melitopolu, a według Centrum Ruchu Oporu ukraińscy partyzanci aktywnie podkopują plany przeprowadzenia w obwodzie chersońskim tzw. referendum, które ma służyć włączeniu tych terenów do Rosji.
- 7:29
Rozkaz podpisany przez szefa władz okupacyjnych Jewhena Bałyckiego określa Ukraińców przybywających na będące pod kontrolą Rosji obszary obwodu zaporoskiego jako "uchodźców" starających się o azyl, podczas gdy zgodnie z prawem rosyjskim i prawem międzynarodowym taki status dotyczy osób przybywających z innego kraju – podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"Ten rozkaz de facto określa Ukrainę jako kraj odrębny od obwodu zaporoskiego (…) Klasyfikując wszystkich Ukraińców jako uchodźców, rosyjskie władze okupacyjne tworzą nową kategorię prawną, która może nieść ze sobą restrykcje. Mogą użyć statusu uchodźcy, aby powstrzymywać Ukraińców, którzy tymczasowo wracają na okupowane tereny, przed ewakuacją z nich" – napisano w raporcie.
Według ISW rozkaz dotknie prawdopodobnie obywateli Ukrainy podróżujących do okupowanego obwodu chersońskiego poprzez punkt kontrolny w Wasyliwce w obwodzie zaporoskim – dodano.
- 7:27
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obowiązkowych schronach w każdym nowym obiekcie budowlanym - podała we wtorek agencja Ukrinform.
Zgodnie z ustawą na Ukrainie planowana jest w przyszłości budowa sieci schronów, w szczególności we wszystkich nowych obiektach. Dokumentacja budowlana będzie musiała zawierać dane o przewidzianych działaniach z zakresu obrony cywilnej.
W warunkach trwającej wojny, rozpoczętej atakiem rosyjskim z 24 lutego, parlament Ukrainy przyjmuje ustawy dotyczące wprowadzenia wymogów obrony cywilnej podczas planowania przestrzennego i zabudowy miast. Władze Kijowa mówiły jednak w sierpniu, że nie mają teraz możliwości budowania nowych schronów i będą korzystać z tych pomieszczeń, które zbudowano w tym celu wcześniej albo które można przystosować do ochrony ludności.
Schron w szpitalu położniczym w Odessie
- 3:34
Podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie holenderskich ministrów obrony oraz handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej, Kajsy Ollongren i Liesje Schreinemacher, szefowe resortów zadeklarowały pomoc dla Ukrainy rzędu 80 mln euro - informuje portal NOS.
- 3:33
Blisko 1000 dzieci zostało zabitych lub rannych w wojnie na Ukrainie - poinformowała w poniedziałek dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell. Jej zdaniem prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych może być nawet wyższa.
- 3:32
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek w wieczornym przemówieniu wideo, że Rosja nie przestaje bawić się strukturami międzynarodowymi i po raz kolejny wykazuje się bezczelnością, wnioskując o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania kwestii Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze.
"Uderzenia rosyjskiej artylerii są po prostu niemożliwe do zliczenia, jest ich tak wiele, są tak intensywne. A jednocześnie państwo terrorystyczne nie przestaje bawić się strukturami międzynarodowymi i po raz kolejny ma czelność zwołać Radę Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania własnych prowokacji, własnego terroru w Zaporożu"
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez żołnierzy rosyjskich
- 3:31
"Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja zwiększa wysiłki, by przeprowadzić ataki przeciwko infrastrukturze cywilnej i państwowym budynkom na Ukrainie w ciągu nadchodzących dni. Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania Rosji na Ukrainie, jesteśmy zaniepokojeni trwającym zagrożeniem, jakie stwarzają rosyjskie uderzenia dla cywilów i infrastruktury cywilnej" - powiedział anonimowy urzędnik z USA cytowany przez agencję Reutera.
Informacje te mają opierać się na danych amerykańskiego wywiadu.
Alert o tej samej treści do obywateli USA wydała też ambasada w Kijowie, zachęcając ich do opuszczenia kraju.
Autorka/Autor:momo
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu