TVN24 | Świat

Unia wysyła misję wojskową do Mozambiku. "Mandat będzie początkowo obowiązywał przez dwa lata"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Google MapsWedług agencji Reutera nagranie powstało w prowincji Cabo Delgado w Mozambiku

Rada Unii Europejskiej przyjęła decyzję ustanawiającą szkoleniową misję wojskową Unii Europejskiej w Mozambiku (EUTM Mozambique). Ma ona na celu szkolenie oraz wspieranie sił zbrojnych w kraju w zakresie ochrony ludności cywilnej, jak również przywrócenia bezpieczeństwa w prowincji Cabo Delgado.

"Mandat misji będzie początkowo obowiązywał przez dwa lata. W tym okresie celem strategicznym instruktorów będzie wspieranie budowania zdolności jednostek sił zbrojnych Mozambiku, które wejdą w skład przyszłych sił szybkiego reagowania. W szczególności misja zapewni szkolenia wojskowe, w tym przygotowanie operacyjne, specjalistyczne szkolenia antyterrorystyczne oraz szkolenia i edukację w zakresie ochrony ludności cywilnej i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw człowieka" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek przez Radę UE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Decyzja Rady Unii Europejskiej jest odpowiedzią na prośbę władz tego kraju o zwiększenie zaangażowania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. W liście z 3 czerwca 2021 r. prezydent Mozambiku Filipe Nyusi pozytywnie odniósł się do idei rozmieszczenia w tym kraju unijnej, wyłącznie doradczej, misji w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO).

Dowódcą misji EUTM Mozambique będzie francuski admirał Herve Blejean. Dowództwo operacyjne w terenie obejmie Portugalczyk - generał brygady Nuno Lemos Pires. Wcześniej Portugalia - była metropolia z czasów kolonialnych - zaoferowała połowę składu osobowego kontyngentu.

Komentując zgodę Rady na ustanowienie misji, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell docenił, że zostało to przeprowadzone w rekordowym czasie. - W terminach europejskich "rekordowy czas" nie oznacza "bardzo szybko". Ale stało się to szybciej, niż w przypadku jakiejkolwiek innej misji - dodał.

Islamistyczna rebelia w Mozambiku

Rząd Mozambiku od 2017 roku zmaga się z islamistyczną rebelią w prowincji Cabo Delgado na północy kraju. Bojownicy zintensyfikowali ataki w zeszłym roku, zagrażając realizacji ambitnych projektów energetycznych związanych z produkcją i eksportem skroplonego gazu właśnie w tym rejonie. Rząd w Maputo zwrócił się do UE o pomoc jeszcze we wrześniu 2020 r.

Wartość przedsięwzięć LNG w Mozambiku, w które zaangażowały się zachodnie koncerny, takie jak Total, Exxon Mobil, Chevron i BP, ale też japoński Mitsui, malezyjski Petronas i chiński CNPC jest szacowana na 60 mld dolarów. Niektórzy analitycy rynku energetycznego prognozowali, że Mozambik może stać się jednym z dziesięciu największych producentów LNG na świecie.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP