UE wyśle pojazdy opancerzone na Ukrainę. Wciąż dużo pytań ws. misji


Przedstawiciel unijnej dyplomacji Maciej Popowski poinformował, że UE dostarczy pojazdy opancerzone i zdjęcia satelitarne do monitorowania rozejmu na Ukrainie, ale jest niezdecydowana, czy wysłać siły w ramach proponowanej misji pokojowej ONZ.

- Unia Europejska "potrzebuje więcej jasności" odnośnie do propozycji prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki zanim zdecyduje o wysłaniu żołnierzy na Ukrainę - powiedział w czwartek dziennikarzom Popowski z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, po spotkaniu unijnych ministrów obrony w Rydze.

Poroszenko chce sił pokojowych na Ukrainie

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy zatwierdziła w środę propozycję Poroszenki o zaproszeniu na wschód kraju międzynarodowego kontyngentu pokojowego, który pilnowałby przestrzegania porozumień w konflikcie z prorosyjskimi separatystami i który działałby na podstawie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według Poroszenki "najlepszym formatem byłaby dla Ukrainy misja policyjna Unii Europejskiej".

Tymczasem szef francuskiego resortu obrony Jean-Yves Le Drian powiedział w Rydze, że OBWE wyśle około 400 obserwatorów do monitorowania rozejmu na Ukrainie - poinformowała agencja Associated Press, nie podając jednak więcej szczegółów.

Zarówno UE, jak i NATO wzywają prorosyjskich separatystów, aby pozwolili obserwatorom OBWE monitorować porozumienie o zawieszeniu broni na Ukrainie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: