Świat

UE, wizy i wino. Komorowski w Mołdawii

Świat

UE, wizy i wino. Komorowski w Mołdawii
TVN 24Prezydent odwiedził Kiszyniów

Polska będzie konsekwentnie wspierała Mołdawię na jej drodze ku integrowaniu się ze światem zachodnim - oznajmił Bronisław Komorowski podczas wizyty w Kiszyniowie. Prezydent mówił, iż będzie też zachęcać instytucje UE, by jak najszybciej wprowadzić ruch bezwizowy z tym krajem.

- Dobry przykład Mołdawii będzie istotnie oddziaływał na wyobraźnię całego regionu - powiedział polski prezydent na konferencji prasowej z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim.

Mołdawia za Polską do UE? Komorowski wskazał, że negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z UE są obecnie zaawansowane. Wyraził nadzieję, że podpisanie tego porozumienia, obejmującego również umowę o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), będzie możliwe przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jest on planowany na listopad 2013 roku. Jak powiedział Komorowski, Polska liczy też na jak najszybsze uruchomienie ruchu bezwizowego Mołdawii z UE. - Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię, ale także zachęcali instytucje UE, aby przyjąć taki punkt widzenia, że dążymy do tego, aby jak najszybciej, bez niepotrzebnej zwłoki, ruch bezwizowy między UE a Mołdawią stał się faktem - zapowiedział.

Polska krajem sukcesu Timofti podkreślił, że Komorowski jest pierwszym szefem państwa, który składa oficjalną wizytę w Mołdawii od czasu objęcia przez niego samego urzędu (w marcu br.). Jak zauważył, nastąpiła ona tuż po wizycie w Kiszyniowie szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. Timofti nazwał Polskę "krajem sukcesu w warunkach kryzysu ekonomicznego, który ma ważny głos w Unii Europejskiej". Zapowiedział intensyfikację dialogu politycznego z Polską, "który służy szczególnie naszemu narodowemu projektowi, integracji europejskiej". - Liczymy nadal na wsparcie Polski w perspektywie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - podkreślił.

Pieniądze łączą

Oficjalnej wizycie Komorowskiego towarzyszy forum biznesu, w którym biorą udział przedstawiciele polskich firm. Timofti zaznaczył, że Polska jest największym importerem mołdawskich win wśród krajów europejskich. - Pijąc wino mołdawskie, mam nadzieję, że mamy pełną świadomość, iż w ten sposób przyczyniamy się do podtrzymywania gospodarki Mołdawii - zauważył polski prezydent. Dodał zarazem, że są i inne obszary, w których biznes polski i mołdawski "może szukać zupełnie nowych szans". Komorowski wskazał, że "w dobrej kondycji" jest największa polska inwestycja kapitałowa w Mołdawii - Polski Cukier. Przypomniał, że na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie szukają kapitału firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, np. z Ukrainy. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by były to także firmy mołdawskie - dodał polski prezydent. W obecności obu prezydentów podpisano w poniedziałek protokół wykonawczy do umowy o współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki oraz protokół końcowy z 3. posiedzenia międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

Mołdawie ciągnie do UE

Niepodległa od 1991 r. Mołdawia jest obecnie wśród sześciu krajów Europy Wschodniej uczestniczących w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego, który ma na celu zbliżenie UE z jej wschodnimi sąsiadami. Kiszyniów negocjuje z Unią umowę o stowarzyszeniu, w tym o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA). Podczas wizyty 30 listopada w Kiszyniowie Barroso pochwalił postępy Mołdawii w negocjacjach nad umową o stowarzyszeniu i o DCFTA. - Naszym wspólnym celem jest zakończenie negocjacji do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec przyszłego roku - zapewnił Barroso. Przypomniał, że UE zgodziła się, by Mołdawia przeszła do drugiej i ostatniej fazy planu działań na rzecz liberalizacji wizowej. Realizacja tego planu ma skutkować zniesieniem wiz schengeńskich.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości