UE: Rosja musi wycofać wojsko nie tylko z granicy, ale i z terytorium Ukrainy


Zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina wycofanie rosyjskich wojsk znad granicy ukraińskiej może być pozytywnym krokiem, ale Rosja musi też wycofać żołnierzy z samej Ukrainy - oświadczyła rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz.

Powiedziała ona na konferencji prasowej, że UE "przyjęła do wiadomości" zapowiedź Putina, który w sobotę wydał polecenie wycofania do baz 17,6 tys. żołnierzy z poligonów obwodu rostowskiego.

- UE od dawna apeluje o wycofanie rosyjskich wojsk znad granicy z Ukrainą. Ale ważne jest też poszanowanie terytorialnej integralności, suwerenności i jedności Ukrainy. W tym kontekście wycofanie wojsk rosyjskich znad ukraińskiej granicy może być pozytywnym krokiem. Jednak musi nastąpić wycofanie przez Rosję jej żołnierzy, sprzętu i broni z samego terytorium Ukrainy - powiedziała Kocijanczicz.

Poinformowała, że sytuacja na Ukrainie będzie tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu. - Ocenią oni, jak UE powinna zareagować na wydarzenia - oświadczyła Kocijanczicz, pytana, czy zapowiedź Putina może być argumentem na rzecz złagodzenia unijnych sankcji wobec Rosji.

Według nieoficjalnych informacji nie jest prawdopodobne, by w przyszły poniedziałek unijni ministrowie podjęli decyzję o złagodzeniu retorsji. Ukraina, a w ślad za nią kraje zachodnie, wielokrotnie wyrażały poważne zaniepokojenie z powodu koncentrowania przez Federację Rosyjską wojsk w strefie granicy rosyjsko-ukraińskiej.

W ocenie NATO latem Rosja skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 40 tys. żołnierzy.

Putin ogłosił decyzję na kilka dni przed podróżą do Mediolanu, gdzie 16-17 października weźmie udział w szczycie Azja-Europa (ASEM). Prezydent Rosji spotka się tam z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP, "Bild"

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości