UE apeluje do Libii o ułaskawienie bułgarskich pielęgniarek

Aktualizacja:

Komisja Europejska apeluje do Libii o ułaskawienie pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza skazanych za świadome zarażenie wirusem HIV kilkuset dzieci. Dziś libijski sąd najwyższy podtrzymał wyrok śmierci na medyków.

- Mam szczerą nadzieję, że personel medyczny zostanie ułaskawiony - powiedziała unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner. Wyrok Sądu Najwyższego może bowiem zmienić Najwyższa Rada Sprawiedliwości. Do niej należy też prawo łaski. Są szanse, że tak się stanie.

Od kilku tygodni media spekulują, że Libia "przehandluje" życie medyków za odszkodowania od Unii Europejskiej dla rodzin zarażonych dzieci. Ich suma sięga 10 milionów euro. Według nieoficjalnych informacji, prowadząca negocjacje Fundacja Kadafiego doszła do wstępnego porozumienia z przedstawicielami Brukseli.

Szanse na ułaskawienie skazanych podtrzymuje szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso: - Żałujemy, że takie decyzje zostały podjęte, ale chciałbym również wyrazić swoje przekonanie, że znajdziemy rozwiązanie. Decyzja Najwyższej Rady Sprawiedliwości 16 lipca.

Ofiarą tragicznych transfuzji krwi padło w 1998 roku 438 dzieci - 56 z nich zmarło. Lekarz i pielęgniarki zapewniają, że nie podali zakażonej krwi świadomie, ale libijskie sądy już dwa razy nie dawały im wiary - w 2004 i 2006 roku skazywały medyków na najwyższy wymiar kary. Oskarżeni odrzucają zarzuty, twierdząc, że zarażenia były skutkiem fatalnych warunków sanitarnych panujących w placówce.

Wyroki wywołały międzynarodowe protesty. Stany Zjednoczone i Unia Europejska, w szczególności Bułgaria, zarzucały libijskim sędziom wypełnianie woli głowy państwa Muammara Kadafiego. Kara śmierci dla obcokrajowców miała odwrócić uwagę Libijczyków od katastrofalnego stanu miejscowych szpitali.


Źródło: Reuters, BBC