Tusk o Katalonii: utrzymanie jedności priorytetem

[object Object]
Donald Tusk spotkał się z polskimi dziennikarzamiTVN24 BiS
wideo 2/17

Powinniśmy dbać o jedność państw narodowych i całej Unii Europejskiej - stwierdził we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany o katalońskie dążenia niepodległościowe.

Tusk rozmawiał z polskimi dziennikarzami w Brukseli przez rozpoczęciem forum regionalnego.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że rozumiejąc wszystkie argumenty za i przeciw wszystkich stron, powinniśmy dbać o jedność zarówno państw narodowych, jak i całej Unii Europejskiej - powiedział Tusk.

I dodał: - Ja mam wystarczająco dużo empatii w sobie, też jako przedstawiciel mniejszości etnicznej, jako Kaszub. Z moimi doświadczeniami polskimi wiem, co znaczy dążenie do niepodległości, ale równocześnie też wiem, co ważne jest dla i Hiszpanii, i Europy. I utrzymanie jedności wydaje się tutaj priorytetem.

Apel Tuska do premiera Katalonii

Później, już w czasie forum, Tusk zaapelował do katalońskiego premiera Carlesa Puigdemonta, by nie ogłaszał niepodległości i nie podejmował decyzji, która zniweczy dialog.

- Wzywam pana do przestrzegania porządku konstytucyjnego i nie ogłaszania decyzji, która sprawi, że dialog będzie niemożliwy. Różnorodność nie powinna i nie musi prowadzić do konfliktu, którego konsekwencje będą oczywiście złe dla Katalończyków, Hiszpanii i całej Europy - powiedział Tusk.

Tusk na forum ponownie nawiązał do swojego pochodzenia i doświadczeń z lat 80., kiedy jako działacz opozycyjnego podziemia był bity pałką przez służby. Wezwał premiera Hiszpanii Mariano Rajoya do "poszukania rozwiązania problemu bez użycia siły".

Katalonia ogłosi niepodległość?

Premier Katalonii Carles Puigdemont we wtorek o godzinie 18. ma wystąpić w parlamencie Katalonii i omówić obecną sytuację polityczną. Niektórzy komentatorzy spodziewają się, że katalońscy deputowani popierający secesję mogą wówczas proklamować niepodległość regionu.

Według regionalnego rządu katalońskiego w referendum niepodległościowym z 1 października, uznanym przez władze Hiszpanii za nielegalne, 90,18 procent głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu. W plebiscycie wzięło udział jednak tylko około 2,28 miliona osób spośród 5,3 miliona uprawnionych (niecałe 43 proc.).

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że w przypadku jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Katalonię może tymczasowo zawiesić autonomię regionu - zdarzyłoby się to po raz pierwszy od czasów przywrócenia demokracji w Hiszpanii. Rząd mógłby odwołać się do nigdy wcześniej niewykorzystywanego artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji. Pozwala on na "przyjęcie niezbędnych środków, by zobowiązać (region) do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z konstytucji.

Autor: pk/adso / Źródło: TVN24 BiS, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty: