Turcja utrzymuje sprzeciw. Stoltenberg: członkostwo Szwecji w NATO jest w zasięgu ręki

Źródło:
PAP, Reuters

Członkostwo Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim jest na wyciągnięcie ręki - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji. Szef tureckiej dyplomacji Hakan Fidan przekazał, że Szwecja musi wprowadzić w życie swoje przepisy antyterrorystyczne, by zyskać zgodę Ankary na przystąpienie do NATO.

Stoltenberg poinformował, że przywódcy Szwecji i Turcji spotkają się w poniedziałek w Wilnie w przeddzień szczytu NATO i "spróbują pokonać utrzymujące się przeszkody na drodze członkostwa Szwecji w Sojuszu". - Członkostwo Szwecji w Sojuszu jest na wyciągnięcie ręki - dodał.

- Moją główną ambicją jest uzgodnienie tego na szczycie - powiedział sekretarz generalny NATO, dodając, że dalsze odkładanie zgody na przyjęcie Szwecji cieszy jedynie prezydenta Rosji Władimira Putina i Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) - organizację, która jest uznawana za ugrupowanie terrorystyczne m.in. przez USA i UE.

Szwecja i Finlandia wystąpiły z wnioskiem o członkostwo w NATO w zeszłym roku, porzucając dotychczasową politykę wojskową opartą na neutralności. Podczas gdy proces akcesji w przypadku Helsinek zakończył się powodzeniem i Finlandia stała się 4 kwietnia 2023 r. 31. członkiem Sojuszu, to Sztokholm wciąż czeka na zielone światło ze strony Turcji i Węgier.

PAP/Maciej Zieliński

Turecki sprzeciw

25 czerwca w rozmowie telefonicznej z Jensem Stoltenbergiem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że władze Szwecji muszą powstrzymać odbywające się w Sztokholmie manifestacje zwolenników zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu, aby uzyskać zgodę na członkostwo w NATO.

W Szwecji w czerwcu zostały zaostrzone przepisy antyterrorystyczne, wprowadzające możliwość karania również za wspieranie organizacji terrorystycznych, w tym PKK. Rząd Szwecji wydał też po raz pierwszy zgodę na ekstradycję do Turcji mężczyzny wspierającego PKK.

Jednak tureckie władze bulwersują kurdyjskie demonstracje, organizowane w Szwecji. Protesty z uwagi na wolność wypowiedzi wpisaną do szwedzkiej konstytucji nie mogą zostać zakazane, nie jest również karalne używanie symboli organizacji terrorystycznej. W rezultacie Turcja nadal opowiada się przeciwko wejściu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a prezydent Erdogan powtarza, że Sztokholm nie powinien mieć rozbudowanych oczekiwań względem lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

Czytaj również: Biden: Stany Zjednoczone z niecierpliwością czekają na Szwecję w NATO

Szef MSZ Turcji Hakan Fidan powiedział w czwartek, że Szwecja musi wprowadzić w życie swoje przepisy antyterrorystyczne, by zyskać zgodę Ankary na przystąpienie do NATO.

- Mamy nadzieję i czekamy na pozytywną decyzję w przyszłym tygodniu - powiedział dziennikarzom w Brukseli szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom. - Proces ten trwa i oczywiście pracujemy bardzo intensywnie, abyśmy zostali członkami NATO - dodał.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: PAP, Reuters