Biden: Stany Zjednoczone z niecierpliwością czekają na Szwecję w NATO

Źródło:
PAP
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowychReuters Archive
wideo 2/4
Szwecja i Finlandia podczas wspólnych ćwiczeń wojskowychReuters Archiv

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w środę w Białym Domu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem. Oświadczył, że Stany Zjednoczone w pełni popierają członkostwo Szwecji w NATO i z niecierpliwością czekają, aż dołączy ona do Sojuszu.

- Szwecja jest zdolnym i zaangażowanym partnerem. Chcę powtórzyć, że Stany Zjednoczone w pełni popierają jej członkostwo w NATO. Sprawa jest prosta: Szwecja uczyni nasz Sojusz mocniejszym - powiedział prezydent USA Biden. Dodał, że "z niecierpliwością" czeka na powiększenie Paktu Północnoatlantyckiego.

Premier Szwecji Ulf Kristersson podziękował Bidenowi za przywództwo i utrzymanie transatlantyckiej jedności we wspieraniu Ukrainy, a także za jego rolę w odpowiedzi na "wyzwania, które Chiny rzucają demokracjom".

Nie ogłoszono jednak żadnego przełomu w sprawie wstąpienia Szwecji do Sojuszu. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre odmówiła odpowiedzi na pytania na temat nacisków administracji na Kongres USA, by ten wyraził zgodę na sprzedaż Turcji samolotów F-16, aby przekonać Stambuł do ratyfikacji protokołów akcesyjnych. Wspomniała jednak, że Biden publicznie poparł tę transakcję.

ZOBACZ TEŻ: Wyboista droga Szwecji do NATO. Rozszerzenie "musi nastąpić jak najszybciej", "jest nadzieja"

Turcja blokuje wejście Szwedów

Kristersson powiedział po spotkaniu podczas briefingu w szwedzkiej ambasadzie, że wspólnie z Bidenem zgodzili się, że przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie będzie "naturalnym momentem" na wstąpienie jego kraju do NATO. Podkreślił też, że prezydent Biden "bardzo mocno" popiera akcesję Szwecji. Jednocześnie przyznał, że do czasu szczytu "nic nie jest jasne", i że ostateczne słowo należy do Turcji.

Przyjęcie Szwecji do NATO jest blokowane przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana, który żądał od Sztokholmu bardziej zdecydowanych działań wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Głosowania w sprawie akcesji wielokrotnie przesuwał też parlament Węgier, choć premier Viktor Orban sugerował, że Węgry zgodzą się na wstąpienie Szwecji do NATO, gdy zrobi to Turcja.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock