Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Tragiczny bilans ofiar przekroczył 50 tysięcy

Źródło:
PAP

Tureckie władze poinformowały w piątek, że wskutek trzęsienia ziemi, które uderzyło 6 lutego po obu stronach granicy turecko-syryjskiej, zginęło ponad 50 tysięcy ludzi.

W samej Turcji agencja AFAD, odpowiadająca za działania w obliczu kryzysów i klęsk żywiołowych, doliczyła się 44 218 zabitych. Syria poinformowała o 5914 ofiarach śmiertelnych.

ZOBACZ TAKŻE: Na zegarze 4.19. Kamery monitoringu zarejestrowały początek koszmaru

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w nocy z 5 na 6 lutego nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię, znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, doszło do drugiego trzęsienia o magnitudzie 7,7. Obu zjawiskom towarzyszyła seria ponad 100 wstrząsów wtórnych.

Przed i po przejściu żywiołu. Ogrom zniszczeń widoczny na ujęciach z drona

Dotknięty trzęsieniem ziemi rejon południowo-wschodniej Turcji i północno-zachodniej Syrii jest aktywny sejsmicznie i często dochodzi w nim do wstrząsów. Jednak to ostatnie jest najpotężniejszym tego typu kataklizmem w tym regionie w ostatnim czasie. W 1999 roku na skutek trzęsienia w tureckim Izmicie zginęło 17-18 tysięcy osób. Jak pokazały pomiary, wstrząsy miały magnitudę 7,6.

Tragiczne trzęsienia ziemi

Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan. Oficjalne dane władz mówiły o 250 tysiącach ofiar. Prawdopodobnie były mocno zaniżone, bo niektóre źródła podawały liczbę nawet 650 tysięcy zabitych. Kataklizm w Tangshanie miał - według oficjalnych danych - magnitudę 7,5 stopnia, choć inne pomiary wskazywały nawet na wartość 8,2. Magnitudę 9,5 miało najsilniejsze w historii odnotowane pomiarami trzęsienie, w 1960 roku, w Chile. Zginęło wtedy ponad 1650 osób.

Ziemia w prowincji Hatay w Turcji ponownie zatrzęsła się 20 lutego. Doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3 - informowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Było odczuwalne w Syrii, Egipcie i Libanie.

W Besni, jednym z dotkniętych kataklizmem tureckich miast, była ekipa TVN24 - Paweł Łukasik i Tomasz Burdal. Zobacz ich relacje:

Relacje Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji

Relacja Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji. Mustafa czeka na brata szósty dzień
Relacja Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji. Mustafa czeka na brata szósty dzieńTVN24
wideo 2/12

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: