"Nowe odkrycie 135 miliardów metrów sześciennych gazu na Morzu Czarnym"

Źródło:
PAP

Turcja odkryła nowe złoża gazu ziemnego na Morzu Czarnym - poinformował prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.

- Nowe odkrycie 135 miliardów metrów sześciennych gazu na Morzu Czarnym nastąpiło w odwiercie Amasra-1 - powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Odkrycia dokonano na polu Sakarya, gdzie Turcja ogłosiła wcześniej znalezienie 405 miliardów metrów sześciennych tego surowca.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ilości gazu odkrytego przez Ankarę są skromne w porównaniu z głównymi złożami światowymi, a eksperci przewidują wysokie koszty wydobycia, w szczególności ze względu na ich głębokość.

Erdogan obiecuje "w 100 procentach turecki" gaz ziemny

Turcja zużywa rocznie od 45 do 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, prawie w całości importowanego, głównie z Rosji. Według Urzędu Regulacji Rynku Energii (EPDK) oznacza to wydatki rzędu 11 miliardów euro.

Po odkryciu pierwszego złoża w marcu Recep Tayyip Erdogan obiecywał, że ten "w 100 procentach turecki" gaz ziemny trafi do domów w 2023 roku, który jest rokiem kolejnych wyborów prezydenckich.

Recep Tayyip Erdogan Shutterstock

Wiercenia na wodach Grecji i Cypru

Wraz z badaniami na Morzu Czarnym Ankara zintensyfikowała również inicjatywy we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie odkryto w ostatnich lata ogromne rezerwy gazu, co zaostrzyło apetyt krajów nadbrzeżnych.

Wiercenia przeprowadzone przez Turcję w ostatnich miesiącach na wodach Grecji i Cypru wywołały napięcia i wzmocniły izolację dyplomatyczną Ankary, która obecnie dąży do polepszenia stosunków ze swoimi śródziemnomorskimi sąsiadami.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP