Krytykowali interwencję Turcji. 46 osób w areszcie


Tureckie władze zatrzymały w piątek 46 osób pod zarzutem publikowania w sieciach społecznościowych krytycznych wypowiedzi i komentarzy na temat działań tureckich sił zbrojnych przeciwko milicji kurdyjskiej w północno-wschodniej Syrii - podała agencja informacyjna Anatolia.

Prokuratura w Adanie na południu kraju wydała nakazy zatrzymania tych osób pod zarzutem "uprawiania propagandy terrorystycznej". Komentarze i rozważania kwestionujące zasadność tureckiej interwencji wojskowej w Syrii uznała za przestępstwo polegające na "szerzeniu nienawiści do narodu tureckiego" i za "próby upokarzania instytucji i organów państwa tureckiego".

Już w ciągu pierwszego tygodnia tureckiej ofensywy prokuratura zbadała około 800 kont internetowych, a na podstawie wydanych przez nią nakazów aresztowano 121 osób.

- Podczas gdy nasi żołnierze poświęcają życie walcząc tam [w Syrii - przyp. red.] z terrorem, nie pozwolimy, aby ktokolwiek wypowiadał się tutaj przeciwko nim - oświadczył turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu.

Organizacja Amnesty International już w październiku sygnalizowała, że w Turcji aresztowano setki osób, w tym kilkunastu dziennikarzy, za krytykowanie w sieciach społecznościowych tureckiej ofensywy wojskowej w północno-wschodniej Syrii.

Interwencja wojskowa w Syrii

Turcja rozpoczęła interwencję wojskową w Syrii w celu przejęcia kontroli nad pasem terenów przygranicznych zamieszkanych w znacznej mierze przez ludność kurdyjską i wyparcia z nich kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).

Wojska te do czasu wycofania stamtąd sił USA współdziałały z nimi w walce z tak zwanym Państwem Islamskim. Rząd turecki uważa bojowników YPG za terrorystów ze względu na ich powiązania z zakazaną w Turcji lewicową Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

W ubiegłym roku podczas tureckiej operacji wojskowej w kurdyjsko-syryjskiej enklawie Afrin, policja aresztowała około 800 internautów za ich komentarze na temat tej interwencji.

Turecka ofensywa w północnej SyriiPAP/Reuters

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: