Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Źródło:
duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl
Turcja. Hagia Sophia na nagraniu archiwalnym
Turcja. Hagia Sophia na nagraniu archiwalnymReuters Archive
wideo 2/2
Turcja. Hagia Sophia na nagraniu archiwalnymReuters Archive

Tureckie media informują, że słynna, 1500-letnia Hagia Sophia w Stambule może się zawalić, jeśli nie zostanie poddana natychmiastowej renowacji. Na ujawnionych nagraniach widać fragmenty betonu spadające tuż obok znajdujących się w środku turystów.

Turecka gazeta "BirGün" dotarła w ostatnich dniach do pochodzących z września 2022 roku nagrań z kamer monitoringu z Hagii Sophii. Widać na nich między innymi spadające fragmenty kruszącego się betonu, które lądują tuż obok odwiedzających to miejsce turystów. Gazeta cytuje urzędników, którzy informują, że fragmenty te spadają z dachu "z powodu wilgotności tworzonej przez tłumy", ale wskazują, że nie podejmowane są z tego powodu żadne środki ostrożności.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kierunki na świąteczny wypoczynek. Blisko połowa wybiera ten sam kraj

Hagia Sophia w złym stanie

Przewodniczący Tureckiego Związku Historii Sztukii Serif Yasar zapytany o stan Hagii Sophii zauważył, że gdy jeszcze trzy lata temu pełniła ona funkcję muzeum, nadzorująca ją rada naukowa zalecała, by w jednym czasie wewnątrz mogło przebywać maksymalnie 25 osób. Uzasadniano, że emitowana przez ludzi wilgoć jest szkodliwa dla wnętrza budowli. Rekomendowano też przeprowadzenie gruntownej renowacji, ale zarząd odmawiał, argumentując to dochodami, jakie muzeum generuje.

Teraz według Yasara do budowli wchodzą tysiące ludzi dziennie, co według niego jest wyjątkowo niebezpieczne. Podkreślił, że należy jak najszybciej odrestaurować ten zabytek. "Jeśli Hagia Sophia nie będzie odrestaurowana, zawali się przy pierwszym trzęsieniu ziemi" - ostrzegł.

ZOBACZ TEŻ: Hagia Sophia meczetem, Grecja krytykuje. "To wyraz wrogości wobec Turcji i islamu"

Hagia Sophia - słynna budowla w Stambule

Hagia Sophia została wybudowana w VI wieku. Przez prawie tysiąc lat była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa. Po podboju Konstantynopola przez Mehmeda II w 1453 roku została przekształcona w meczet, który przez niemal 500 lat stanowił symbol imperium osmańskiego. W 1934 roku, pod rządami Mustafy Kemala Ataturka, została przemianowana na muzeum. Decyzją tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z lipca 2020 roku zaczęła ponownie pełnić funkcję meczetu, pomimo krytyki i obaw o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa Turcji.

Pod koniec października minister turystyki i kultury Mehmet Nuri Ersoy poinformował, że w Hagii Sophii trwają prace konserwatorskie, a od 15 stycznia 2024 roku za wejście do meczetu turyści będą musieli wnosić opłaty. Od momentu przekształcenia zabytku w meczet odwiedziło go 21 mln osób.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock