Tunezja i UE zawarły porozumienie. W nim "niezbędne środki na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji"

Źródło:
PAP

Tunezja i Unia Europejska podpisały w niedzielę umowę o "partnerstwie strategicznym". W zamian za wsparcie finansowe tunezyjski rząd podejmie działania mające na celu powstrzymanie nielegalnego przekraczania granicy przez Morze Śródziemne.

O porozumieniu poinformował w niedzielne popołudnie rzecznik ustępującego premiera Holandii Marka Ruttego. Szef rządu Niderlandów przebywał w Tunezji wspólnie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premier Włoch Giorgią Meloni.

Porozumienie jest następstwem tygodniowych rozmów, w wyniku których Unia zobowiązała się do udzielenia Tunezji pomocy finansowej w wysokości 1 miliarda euro - podaje agencja Reuters.

Podpisany między Tunezją a UE pakt zawiera "porozumienia dotyczące zakłócenia modelu biznesowego przemytników i handlarzy ludźmi, wzmocnienia kontroli granicznej oraz poprawy rejestracji i powrotu (osób odsyłanych z Europy - red.). Wszystkie niezbędne środki dla wzmocnienia wysiłków na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji” – napisał na Twitterze premier Holandii.

Droga do porozumienia

Porozumienie jest bezpośrednim efektem wcześniejszych rozmów europejskich polityków z władzami w Tunisie. Miesiąc temu, po spotkaniu z prezydentem Tunezji Kaisem Saiedem, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zadeklarowała natychmiastowe uruchomienie pomocy finansowej na walkę z przemytem ludzi oraz wsparcie tunezyjskiej gospodarki.

Obiecano wówczas 900 mln euro na reformy gospodarcze, w tym 150 mln euro na zmiany, których wprowadzenia domaga się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. "Tunezja potrzebuje pomocy finansowej, ponieważ jej gospodarka znajduje się w opłakanym stanie" – przypomina w niedzielę belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws".

Porozumienia wówczas nie osiągnięto jednak służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały mediom komunikat, w którym wskazano, iż "Unia Europejska i Tunezja uzgodniły, że będą wspólnie pracować nad kompleksowym pakietem partnerskim".

Brama do Europy

Tunezja od lat jest ważnym punktem wyjścia dla migrantów nielegalnie próbujących dostać się do krajów Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach przemytnicy ludzi masowo wykorzystują tzw. trasę tunezyjską, co jest szczególnie bolesne dla Włoch, ponieważ wyspy tego kraju znajdują się zaledwie 70 km od tunezyjskiego wybrzeża.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Mark Rutte