Indyjscy homoseksualiści odnieśli sukces w walce z obowiązującym od półtora wieku restrykcyjnym prawem. Sąd w Delhi orzekł, że dobrowolne stosunki seksualne pomiędzy dwiema dorosłymi osobami tej samej płci nie stanowią "aktu przestępstwa".
Taką decyzją sąd częściowo anulował obowiązujące w Indiach od 145 lat kolonialne prawo, uznające stosunki homoseksualne za "niezgodny z naturą akt przestępczy", za który grozi kara do 10 lat więzienia.
Jakkolwiek orzeczenie delhijskiego sądu nie ma mocy obowiązującej w całym kraju, to zdaniem obrońców praw człowieka stanowi precedens i tym samym ważny wyłom w obowiązującym w Indiach prawie w tej kwestii.
Homoseksualiści domagali się zmian
Zniesienia takiego prawa domagały się od dawna organizacje, broniące praw człowieka. Argumentowały, iż utrzymanie go sprzyja jedynie rozprzestrzenianiu się AIDS, a także stanowi zasadnicze naruszenie praw jednostki.
W konserwatywnych Indiach jednakże takiego poglądu nie podziela większość społeczeństwa, a stosunki homoseksualne były tu uznawane tradycyjnie za hańbiące.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu