"To nagroda dla całego narodu kubańskiego"

 
Kubańczyk już 23 razy ogłaszał głodówkę w prosteście przeciwko reżimowiEPA

Kubańczyk Guillermo Farinas został laureatem nagrody im. Andrieja Sachorowa za dokonania w kwestiach obrony praw człowieka oraz wolności słowa. Wyróżnienie corocznie przyznaje Parlament Europejski. - To nie jest nagroda dla Guillermo Farinasa, lecz dla całego narodu kubańskiego - komentował dysydent.

Farinas to psycholog i dziennikarz zaangażowany w pokojową walkę z niedemokratycznym systemem Kuby. Dysydent już 23 razy ogłaszał strajk głodowy w proteście przeciwko komunistycznemu reżimowi na Kubie.

Decyzję o nagrodzie podjęła w czwartek w Strasburgu Konferencja Przewodniczących frakcji politycznych PE. Kandydaturę Farinasa zgłosiły dwie frakcje PE i 91 innych posłów. Kubańczyk został doceniony za walkę z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniami w swoim kraju.

Wyróżniony: zakończyć dyktaturę

Nagrodzony Kubańczyk zaapelował o "położenie kresu dyktaturze" Castro i podkreślił, że przyszła pora wolności i demokracji. - Cywilizowany świat, Parlament Europejski skierował przesłanie do przywódców kubańskich, że nadszedł czas, by Kuba doświadczyła wolności sumienia, słowa i końca dyktatury - tłumaczył Farinas agencji AFP. - My - pokojowi opozycjoniści - jesteśmy najbardziej widoczni - dodał.

Zasługuje na najwyższe uznanie

- Cały Parlament Europejski jednoczy się w uznaniu dla zasług odważnych ludzi. Jako klub PO-PSL co roku angażujemy się w to, aby uhonorować czyny ludzi, którzy swoje życie poświęcają walce o lepsze jutro. Znowu się udało przekonać europosłów, że nasz kandydat w najwyższym stopniu zasługuje na uznanie PE - powiedział przewodniczący klubu PO-PSL we frakcji Europejskiej Partii Ludowej Jacek Saryusz-Wolski.

- Demokratyczny ruch na Kubie jest w pełnym rozkwicie, nowe pomysły i inicjatywy dysydentów, opozycjonistów i zwykłych młodych ludzi drążą gnijący powolnie system dyktatury kubańskiej. Te pojawiające się grupy niezwiązane z reżimem braci Castro są zalążkiem przyszłej sceny politycznej - podkreślał znaczenie zasług takich ludzi jak Farinas inny europoseł, Jarosław Wałęsa.

Wspierany przez Wałęsę

Jeden z ostatnich protestów głodowych Farinasa, zakończony w lipcu, trwał ponad cztery miesiące. Kubańczyka wspierał wówczas m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, prosząc go, by zaprzestał głodówki i służył krajowi swoim życiem.

- Darzę Pana wielkim podziwem, szanuję Pana, Pańską opinię i to, co zrobił Pan dla Polski, ale nie mogę przerwać strajku głodowego. Wybrałem ten sposób walki z totalitaryzmem, walki o wolność na Kubie i muszę być konsekwentny. Jeżeli umrę, proszę Pana tylko o to, by złożył Pan kwiaty na moim grobie, gdy Kuba będzie wolna - odpowiedział mu w marcu Farinas.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 15 grudnia na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Parlament Europejski przyznaje nagrodę im. Sacharowa od 1988 roku. Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi Nelson Mandela, Alaksandr Milinkiewicz, Kofi Annan i rosyjska organizacja obrońców praw człowieka Memoriał.

Andirej Sacharow był radzieckim fizykiem jądrowym, współtwórcą bomby wodorowej. Później jednak zaangażował się w walkę z władzami ZSRR, za co był szykanowany i aresztowany. Za swoją walkę został uhonorowany pokojowym Noblem. Nie dożył końca ZSRR, zmarł w 1989 r.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA