Projekt reformy Krajowej Rady Sądownictwa jest jedną ze spraw, które budzi zaniepokojenie Komisji Europejskiej w kontekście prowadzonej wobec Polski procedury w sprawie praworządności - poinformował w środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
Timmermans przedstawił europosłom z komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich informację na temat dialogu z polskim rządem w związku z sytuacją Trybunału Konstytucyjnego.
Jak wyjaśnił, odpowiedzi polskiego rządu na wydane 22 grudnia 2016 r. dodatkowe zalecenia KE w sprawie kryzysu wokół TK "nie rozwiały obaw" i nie proponują działań, by rozwiązać wskazane problemy. - W rzeczywistości pojawiły się nowe powody do niepokoju - powiedział Timmermans.
Kontrowersyjne plany reformy KRS
Wśród tych powodów wymienił m.in. projekt reformy przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa, który - zdaniem Timmermansa - może być niezgodny z polską konstytucją i zagrozić niezawisłości sędziów. Wiceprzewodniczący KE wskazał też na wniosek grupy posłów PiS, zaskarżający przepisy, na podstawie których dokonywany jest wybór kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Timmermans zapowiedział, że zwróci się do przewodniczącej obecnie pracom UE Malty, by włączyła temat praworządności w Polsce pod obrady Rady UE ds. Ogólnych, w skład której wchodzą ministrowie ds. europejskich państw unijnych.
Autor: rzw / Źródło: PAP