Chociaż trudno w to uwierzyć, przez 70 lat żaden oficjalny brytyjski pomnik nie upamiętniał losów setek tysięcy polskich żołnierzy, którzy walczyli pod dowództwem Londynu. Dopiero teraz się to zmieni.
19 września w National Memorial Arboretum stanie pomnik poświęcony 500 tys. Polaków, którzy walczyli pod brytyjskimi rozkazami, donosi "Guardian". Monument, który kosztował 300 tys. funtów, powstał głównie ze środków publicznych.
Dołączy on do ok. 130 innych pomników upamiętniających narody walczące po stronie aliantów podczas II wojny światowej.
Już 1 września w brytyjskich księgarniach pojawi się też książka "First to Fight", w której opisany został polski wkład w zwycięstwo. Po raz pierwszy znajdzie się też w nim pełne angielskie tłumaczenie rozkazu Stalina o wymordowaniu polskich oficerów wziętych do sowieckiej niewoli.
70. rocznica wybuchu II wojny światowej to również okazja dla
Polska walczyła u naszego boku od pierwszego dnia wojny do ostatniego. Jej naród okazał nadzwyczajne męstwo, wielu oddało życie jako ostateczną ofiarę. Ale wolność, o którą walczyli, została im okrutnie odebrana w powojennym świecie Lady Thatcher
Thatcher o odebranej wolności
Kilkadziesiąt lat później Brytyjczycy nadrabiają zaległości. - Nie możemy zapomnieć o unikalnym wkładzie Polski w wolność Wielkiej Brytanii i pokonanie nazistowskich Niemiec - cytuje "Guardian" byłą brytyjską premier Margaret Thatcher, patronkę stowarzyszenia Konserwatywni Przyjaciele Polski.
- Polska walczyła u naszego boku od pierwszego dnia wojny do ostatniego. Jej naród okazał nadzwyczajne męstwo, wielu oddało życie jako ostateczną ofiarę. Ale wolność, o którą walczyli, została im okrutnie odebrana w powojennym świecie - dodała Thatcher.
Rycerskie kobiety i mężczyźni
Generał Lord Guthrie, były Szef Sztabu Obrony w latach 1997-2001, dodał "Guardianowi", iż Brytyjczycy "zawdzięczają wiele Polakom, którzy dołączyli do nas w naszej walce".
- Był czas, że jedynymi sojusznikami Wspólnoty Brytyjskiej byli Polacy i ogromna ich liczba poległa w bitwach mile od ich kraju. Mamy słuszność, pamiętając te rycerskie kobiety i mężczyzn, którzy, w trudnym czasie dla obu naszych krajów, byli naszymi wiernymi przyjaciółmi i sojusznikami - dodał wysokiej rangi wojskowy.
Najważniejsze brytyjskie media odnotowały 70. rocznicę wybuchu wojny światowej. W serwisie internetowym BBC relacja z Westerplatte była od rana najważniejszą informacją dnia.
Źródło: guardian.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24