Testy nowego uzbrojenia i dobra zabawa. Strzelają wózkami z elektromagnetycznej katapulty

Testy elektromagnetycznej katapulty
Testy elektromagnetycznej katapulty
US Navy/Ingalls Shipbuilding
Elektromagnetyczne strzelanie wózkamiUS Navy/Ingalls Shipbuilding

Na właśnie wykańczanym nowym lotniskowcu USS Gerald R. Ford rozpoczęto testy jedynej w swoim rodzaju elektromagnetycznej katapulty. Przy ich okazji załoga okrętu oraz stoczniowcy mają dużo zabawy. Próby polegają bowiem na "wystrzeliwaniu" ciężkich wózków do rzeki, co jest dość widowiskowe.

USS Gerald R. Ford jest wykańczany w stoczni Ingalls Shipbuilding w Newport News. W 2014 roku wyprowadzono go z doku, a teraz stoi przy nabrzeżu wyposażeniowym. Zostanie oficjalnie odebrany przez US Navy w przyszłym roku.

Jednym z etapów wykańczania lotniskowca są testy katapult nowej generacji, które już nie wykorzystują pary wytworzonej przez reaktory, ale energię elektryczną. Rozpędzają samoloty do niemal 200 km/h na odcinku kilkudziesięciu metrów. Do tej pory testowano je tylko na lądzie, ale teraz nadszedł czas prób już po zamontowaniu w docelowym miejscu, czyli na pokładzie lotniskowca.

Początkowo po prostu sprawdzano działanie katapult bez żadnego obciążenia. Teraz nadszedł kolejny etap, czyli dodanie obciążenia. Ma ono formę ważących nawet kilka ton specjalnych wózków, których jedyną funkcją jest dać się wystrzelić z katapulty i wykonać krótki lot, który kończy się spektakularnym upadkiem do wody. Wózki są potem wyławiane i wykorzystywane ponownie.

Takie próby będą trwały jeszcze kilka miesięcy, podczas których katapulty trzeba odpowiednio skalibrować. Niedawno Amerykanie przyznali się, że w obecnej postaci mogą one być groźne dla samolotów. Ze względu na złe ustawienia oprogramowania wystrzeliwały maszyny ze zbyt dużą siłą, co w pewnych warunkach mogło prowadzić do ich uszkodzenia. US Navy zapewnia, że problem da się łatwo usunąć jeszcze przed przyjęciem USS Gerald R. Ford do służby. Ma wystarczyć odpowiednie zmodyfikowanie oprogramowania.

Pierwszy samolot wystrzelony w powietrze przez prąd
Pierwszy samolot wystrzelony w powietrze przez prądUS Navy

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl