Tarcza nie w Polsce, a w Turcji?

 
Tarcza nie powstanie nad Wisłą?MDAA

Tarcza antyrakietowa nie stanie w Polsce, ale w Turcji? Według tureckiego dziennika "Hurriyet Daily News" Ankara prowadzi na ten temat rozmowy z Waszyngtonem.

Według gazety, wiadomość tę przekazał jej amerykański lobbysta Riki Ellison, prezes popierającej zbrojenia przeciwrakietowe organizacji Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA).

Ellison potwierdził również swą przedstawioną pod koniec sierpnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opinię, iż porzucenie przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Republice Czeskiej jest praktycznie przesądzone.

Oficjalnie Amerykanie zaprzeczają

Reagując na publikację polskiej gazety, rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley zaprzeczył w ubiegły czwartek, by Waszyngton zrezygnował z umieszczenia w tych państwach elementów tarczy.

- Uznaję te informacje za nieścisłe. Cały czas rozważamy naszą strategię przeciwrakietową - powiedział Crowley na konferencji prasowej.

O Polsce ani słowa

Tymczasem na sierpniowej konferencji na temat amerykańskiej obrony antyrakietowej w Huntsville w stanie Alabama nie było w ogóle mowy o tarczy w Polsce i Czechach - zwracali uwagę jej uczestnicy.

- Największym odejściem od strategii poprzedniej administracji było pominięcie na tej konferencji jakiejkolwiek dyskusji na temat bazy obrony rakietowej w Polsce i Republice Czeskiej - napisał w raporcie o konferencji Ellison.

Gdzie rakiety?

Szef rządowej Agencji Obrony Rakietowej (MDA) generał Patrick O'Reilly przedstawił na konferencji propozycje alternatywnych rozwiązań dla tarczy w Polsce. Jedno z nich - relacjonuje Ellison - to umieszczenie na okrętach wojennych, a w przyszłości na lądzie, rakiet przechwytujących SM-3, naprowadzanych przez system wykrywania celów i kierowania ogniem Aegis.

Rakiety te mogłyby niszczyć pociski balistyczne

Turcja może być sojusznikiem USA, ale Rosja dostarcza większość zużywanej przez nią energii i ma wpływ na przyszłość interesów tureckich na Kaukazie "Hurriyet"

Turcja oficjalnie też nic nie wie

Jak zaznacza "Hurriyet", gdy w ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o możliwości rozmieszczenia elementów tarczy w Turcji, turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu niezwłocznie oświadczył, że ani USA, ani NATO nie zwracały się do Ankary w tej sprawie.

Gazeta zacytowała również wypowiedź Ellisona, iż Stany Zjednoczone chcą zainstalować części składowe tarczy w czterech bazach w Turcji, a "negocjacje (na ten temat) już trwają i będą kontynuowane".

Jednak zdaniem gazety, turecki rząd będzie w tej sprawie postępował ostrożnie, by nie rozdrażniać Rosjan. - Turcja może być sojusznikiem USA, ale Rosja dostarcza większość zużywanej przez nią energii i ma wpływ na przyszłość interesów tureckich na Kaukazie - napisał "Hurriyet".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MDAA