TVN24 | Świat

Sugerowali, że prezydent może być ciężko chory. Cztery osoby zatrzymane

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
BBC

Policja w Tanzanii zatrzymała cztery osoby oskarżane o rozpowszechnianie w mediach społecznościowych pogłosek, jakoby prezydent tego kraju John Magufuli był ciężko chory - poinformowała BBC. - Szerzenie plotek, że prezydent jest chory, podchodzi pod mowę nienawiści - stwierdził wcześniej premier Kassim Majaliwa. Zapewnił, że w ostatnim czasie rozmawiał z prezydentem telefonicznie.

61-letni prezydent Tanzanii John Magufuli nie był widziany publicznie od ponad dwóch tygodni. Premier tego kraju Kassim Majaliwa powiedział w zeszłym tygodniu, że prezydent "jest zdrowy i ciężko pracuje". Ale politycy opozycji - w tym jej lider Tundu Lissu - twierdzą, że jest ciężko chory w związku z zakażeniem koronawirusem i został przewieziony zagranicę w celu przeprowadzenia leczenia.

- Szerzenie plotek, że prezydent jest chory, podchodzi pod mowę nienawiści – stwierdził w piątek premier Kassim Majaliwa. Zapewnił, że w ostatnim czasie rozmawiał z prezydentem telefonicznie. Z kolei wiceprezydent Samia Suluhu Hassan w odezwie do narodu wezwała do jedności i apelowała, by nie słuchać niesprawdzonych informacji. – To normalne dla każdego, żeby doświadczyć choroby, żeby się zakazić wirusem grypy albo mieć gorączkę. To jest jednak czas dla Tanzańczyków, by się zjednoczyć w modlitwie - dodała.

W poniedziałek korespondentka BBC Munira Hussein in Dar es Salaam przekazała, że w związku z rozsiewaniem informacji na temat złego stanu zdrowia prezydenta zatrzymano cztery osoby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent w cieniu krytyki

Magufuli jest krytykowany za sposób, w jaki radzi sobie z epidemią COVID-19 w Tanzanii - ani razu nie wprowadzono w tym kraju kwarantanny, a w zamian władze zalecały poleganie na sile modlitwy, tradycyjnych metodach leczenia, takich jak inhalacje parą wodną.

W maju ubiegłego roku prezydent nakazał zaprzestanie liczenia zakażeń koronawirusem, a miesiąc później ogłosił, że jego kraj wyeliminował SARS-CoV-2 po trzech dniach postu i modlitw. Według oficjalnych danych w 56-milionowej Tanzanii od początku pandemii odnotowano jedynie 509 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 21 zgonów z powodu COVID-19.

Autor:asty//now

Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: