Tajwańska Straż Przybrzeżna opublikowała wideo z pełnej napięcia sytuacji z udziałem chińskiego okrętu wojennego. - Poważnie szkodzisz pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu regionu. Proszę zawróć natychmiast i oddal się - mówi na nagraniu jeden z oficerów, zwracając się do załogi chińskiego statku. Od piątku marynarka i lotnictwo Chin ćwiczą okrążenie Tajwanu.
Na nagraniu opublikowanym w niedzielę przez stronę tajwańską widać, jak oficerowie Straży Przybrzeżnej podążają za chińskim okrętem wojennym i ostrzegają go przez urządzenie do komunikacji, aby się oddalił.
Film został wykonany w sobotę 8 kwietnia.
- Teraz poważnie szkodzisz pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu regionu - mówi na nagraniu jeden z oficerów, zwracając się przez aparat do załogi chińskiego statku. - Proszę zawróć natychmiast i oddal się. Jeśli będziesz posuwał się naprzód, podejmę odpowiednie kroki - dodaje.
Na nagraniu widać też zbliżenie na chiński okręt wojenny, który - według straży - znajdował się około 5,5 kilometra od statku tajwańskiej marynarki.
Później słychać też, jak oficer mówi: "nasz statek jest w stanie alarmowym".
Próba nerwów w Cieśninie Tajwańskiej
Jak podał Reuters, w niedzielę po południu "około 10 chińskich i 10 tajwańskich" okrętów wypłynęło naprzeciwko siebie w Cieśninie Tajwańskiej, blisko tzw. linii mediany. Agencja powołała się na źródło znające sytuację wokół trwających manewrów Pekinu.
Linia mediany w Cieśninie Tajwańskiej to nieoficjalna, nieprzekraczalna granica w aktywności militarnej między obu stronami. Pokrywa się ona z tak zwaną strefą identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu.
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w piątek wieczorem trzydniowe ćwiczenia wokół Tajwanu, które są obecnie prowadzone na północ, południe i wschód od wyspy. "To poważne ostrzeżenie dla tajwańskich separatystów, a także wobec knowań i prowokacji sił zewnętrznych" - przekazało chińskie wojsko.
Z 71 chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 47 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami.
Chińskie bombowce zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych
Wśród 71 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyły cieśninę, znalazły się między innymi bombowce Xi’an H-6 zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.
Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony Tajwanu, "Komunistyczna Partia Chin celowo stworzyła napięcie w Cieśninie Tajwańskiej, które nie tylko poważnie narusza pokój i stabilność regionu Indo-Pacyfiku oraz wywołuje niepokoje w regionie, ale ma także negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy społeczności międzynarodowej. Takie irracjonalne działania nie są w żadnym wypadku tym, czym powinien się zajmować odpowiedzialny kraj".
Rosnące napięcie na linii Chiny-Tajwan
Dotychczasowy rekord naruszeń został ustanowiony w grudniu 2022, gdy taka sama liczba 71 chińskich samolotów prowadziła działania w pobliżu Tajwanu, a 47 z nich naruszyło linię mediany. W 2020 roku tajwańskie ministerstwo obrony uruchomiło platformę, która na bieżąco ostrzega mieszkańców przed incydentami z udziałem wrogich wojsk.
Ćwiczenia armii chińskiej rozpoczęły się dzień po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z 10 dniowej wizyty w Ameryce Środkowej. W drodze do Gwatemali i Belize samolot prezydent wylądował w Nowym Jorku, a w drodze powrotnej w Los Angeles, gdzie Tsai spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Pomimo braku stosunków dyplomatycznych między USA a Tajwanem Waszyngton przez lata pozwalał prezydentom Tajwanu na "międzylądowania" w USA podczas ich podróży do krajów Ameryki Łacińskiej lub Karaibów.
Źródło: PAP, Reuters