Chińskie samoloty naruszyły linię mediany, Tajpej poderwało myśliwiec. "Celowo tworzą napięcia"

Źródło:
Guardain, PAP
Samoloty bojowe sił zbrojnych Tajwanu (nagranie archiwalne)
Samoloty bojowe sił zbrojnych Tajwanu (nagranie archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/3
Samoloty bojowe sił zbrojnych Tajwanu (nagranie archiwalne)Reuters

Dziesięć chińskich maszyn przekroczyło tak zwaną linię mediany, czyli nieoficjalną linię rozdzielającą strefy operacji lotniczych pomiędzy Chinami i Tajwanem nad Cieśniną Tajwańską. W odpowiedzi Tajpej poderwało myśliwiec - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. 

Na przestrzeni 24 godzin z piątku na sobotę dziewięć chińskich myśliwców i jeden dron wojskowy naruszyło linię mediany - podało tajwańskie ministerstwo w codziennym raporcie na temat chińskich działań wojskowych.

W odpowiedzi władze Tajwanu poderwały myśliwiec, by ostrzec chińskich pilotów przed dalszym naruszaniem granicy. W tym samym czasie wrogie maszyny monitorowały tajwańskie systemy rakietowe - dodał resort.

Linia mediany uznawana jest za nieformalną granicę aktywności militarnej pomiędzy Chinami i Tajwanem, po przekroczeniu której dozwolone jest otwarcie ognia przez obronę przeciwlotniczą drugiej strony.

Chiński myśliwiec Shenyang J-16Ministry of National Defense

Dzień wcześniej dziewięć chińskich samolotów bojowych przekroczyło linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej w kilku miejscach na północy, w centrum i na południu - przekazało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony. Maszyny, którego typu nie podano do publicznej wiadomości, miały dokonać naruszeń wykonując patrole w gotowości bojowej.

ZOBACZ TEŻ: Czy Chiny uderzą w Tajwan? "Spodziewam się czegoś bardzo spektakularnego"

Chiński myśliwiec J-11Feature China/Future Publishing via Getty Images

Władze wyspy oświadczyły, że działania Pekinu "celowo tworzą napięcia" o podważają pokój oraz stabilność. 

Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium, skarży się, że w ostatnich latach niemal codziennie w pobliżu demokratycznie rządzonej wyspy mają miejsce misje chińskich sił powietrznych, które często naruszają południowo-zachodnią część strefy identyfikacji powietrznej.

Myśliwiec Mirage-2000 sił zbrojnych TajwanuReuters

Tajwańska prezydent w podróży po Amerykach, Pekin grozi odwetem

Pekin zagroził niesprecyzowany odwetem, jeśli prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, która znajduje się obecnie w podróży po obu Amerykach, spotka się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA, Kevinem McCarthym. Do spotkania ma dojść w przyszłym tygodniu w Los Angeles w drodze powrotnej Tsai do Tajpej z Ameryki Środkowej - podaje Guardian. Prezydent Tajwanu odwiedziła już USA, a dokładnie Nowy Jork, w środę w drodze do Gwatemali i Belize.

ZOBACZ TEŻ: Honduras i Tajwan zerwały stosunki dyplomatyczne. Tajpej: władze Hondurasu żądały miliardów dolarów pomocy 

Chiny nie powinny używać podróży prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen do USA jako pretekstu do agresywnych działań wokół Cieśniny Tajwańskiej - ostrzegł w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak podkreślił, wizyta Tsai w Nowym Jorku i Los Angeles będzie nieoficjalna. - Chińska Republika Ludowa nie powinna używać tego tranzytu jako pretekstu, by zaostrzyć jakiekolwiek agresywne działania wokół Cieśniny Tajwańskiej. Stany Zjednoczone i Chiny mają swoje różnice, jeśli chodzi o Tajwan, ale radziliśmy sobie z tymi różnicami przez ponad 40 lat - stwierdził Kirby podczas briefingu prasowego w Białym Domu, odnosząc się do środowej wizyty Tsai w Nowym Jorku.

Linia mediany w Cieśninie Tajwańskiej

Linia mediany (inaczej: linia środkowa) w Cieśninie Tajwańskiej jest niepisaną granicą wyznaczoną przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem (Republiką Chińską na Tajwanie) a Chinami (Chińską Republiką Ludową). Stanowi ona nieoficjalną strefę buforową między siłami powietrznymi Chin i Tajwanu, która przez dekady była honorowana przez obie strony.

W ostatnich latach coraz częstsze stają się jednak naruszenia tej linii przez samoloty bojowe Pekinu, co stwarza potencjalne ryzyko niekontrolowanej eskalacji. Linia mediany jako granica powietrzna wyznaczona została nieprzypadkowo. W latach 70. XX wieku stacjonujący jeszcze na Tajwanie Amerykanie uznali ją za granicę, po przekroczeniu której obrona przeciwlotnicza wyspy musi otworzyć ogień. W przeciwnym razie wrogie samoloty zdołałyby bowiem przeprowadzić skuteczny atak.

Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska

Chińskie roszczenia wobec Tajwanu

Pekin uznaje Tajwan za część Chin i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości użycia siły. Demokratycznie wybrany rząd w Tajpej stoi natomiast na stanowisku, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o swojej przyszłości, i zapowiada obronę swojej wolności i demokracji. Chińskie władze wielokrotnie ostrzegały amerykańskich urzędników, aby nie spotykali się z prezydent Tajwanu, bo byłoby to ich zdaniem oznaką poparcia dla niezależności wyspy.

Tajwan jest jedną z kluczowych kwestii spornych w coraz bardziej napiętych relacjach Chin z USA, które zdaniem niektórych komentatorów pogorszyły się już do najniższego poziomu od normalizacji stosunków w 1979 roku. Waszyngton nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajpej, ale amerykańskie prawo nakazuje pomoc Tajwanowi w przypadku samoobrony.

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: Guardain, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Feature China/Future Publishing via Getty Images