TVN24 | Świat

Droga do NATO. W Szwecji "zapewnienie wsparcia ze strony amerykańskiej", w Finlandii "tajne" zebranie w parlamencie

TVN24 | Świat

Autor:
pp,
akw/gp
Źródło:
PAP
"Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, cała architektura bezpieczeństwa na Bałtyku i w Skandynawii się zmieni"
TVN24"Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, cała architektura bezpieczeństwa na Bałtyku i w Skandynawii się zmieni"

Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde przekazała, że otrzymała od amerykańskich władz obietnicę wsparcia dla jej kraju w kwestii bezpieczeństwa w okresie rozpatrywania ewentualnego wniosku o członkostwo w NATO. O ewentualnym wejściu do grona państwa Sojuszu mówił także na spotkaniu z władzami parlamentu, szefami kluczowych komisji oraz liderami partii prezydent Finlandii. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę oba te kraje zaczęły bardzo poważnie rozważać wejście do Sojuszu.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde spotkała się w środę w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz z amerykańskimi senatorami.

- Nie będę wdawała się w szczegóły, ale jestem pewna, że mamy zapewnienie wsparcia ze strony amerykańskiej. Nie są to jednak gwarancje bezpieczeństwa, jakie można uzyskać będąc pełnoprawnym członkiem NATO - powiedziała Linde w szwedzkiej telewizji publicznej SVT.

Według Linde deklaracja USA "ma ogromne znaczenie" dla trwającej właśnie analizy strategii bezpieczeństwa Szwecji. Do połowy maja rząd tego kraju ma przedstawić swój stosunek do ewentualnego wejścia do NATO.

NATOPAP

Jak piszą szwedzkie media, w praktyce pomoc Amerykanów może oznaczać na przykład zwiększoną obecność wojsk USA w regionie Morza Bałtyckiego.

"Cel jest jasny: zapewnienie bezpieczeństwa"

W sprawie ewentualnego wejścia jego kraju do NATO wypowiedział się w czwartek fiński prezydent Sauli Niinisto.

- Cel jest jasny: zapewnienie bezpieczeństwa Finlandii w każdych możliwych warunkach - oświadczył. Niinisto wypowiadał się po spotkaniu z władzami parlamentu, szefami kluczowych komisji oraz liderami partii.

Gdy prezydent złoży oświadczenie w sprawie wejścia do NATO, ma to następnie zrobić również premier Sanna Marin, a decyzja władz Finlandii ma na krótko poprzedzić spodziewane zajęcie stanowiska w sprawie akcesji przez Szwecję.

Według dziennika "Iltalehti", na "tajnym" zebraniu w parlamencie, które odbyło się w środę, wybrane komisje usłyszały już stanowisko prezydenta. - Niewiedza to szczęście. Żaden parlamentarzysta, który otrzyma te informacje, nie może na podstawie faktów nadal sądzić, że Finlandii nie opłaca się przystąpienie do NATO - mówi źródło, cytowane przez dziennik.

Gazeta wskazała również, że na przesłuchaniu w komisji podkreślono, że Rosja "jest gotowa na wojnę, jak i wywieranie presji bronią jądrową na swoich sąsiadów".

Kancelaria fińskiego prezydenta podała, że przedstawi on swe stanowisko w sprawie akcesji do 12 maja.

Szwecja i Finlandia rozważają wejście do NATO

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Szwecja i Finlandia zaczęły bardzo poważnie rozważać wejście do NATO i według mediów z tych krajów, formalne wnioski o członkostwo mogą złożyć już w maju.

Rosja przestrzegała wcześniej Szwecję oraz Finlandię przed wstąpienie do NATO, strasząc konsekwencjami.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp, akw/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości