Członkini nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci zawieszona za obrazę Anne Frank

Autor:
pb//az
Źródło:
The Guardian, Deutche Welle
Miejsce kryjówki Anne Frank i jej rodziny
Miejsce kryjówki Anne Frank i jej rodziny Archiwum Reuters
wideo 2/4
Archiwum ReutersMiejsce kryjówki Anne Frank i jej rodziny

Partia Szwedzkich Demokratów zawiesiła jedną ze swoich członkiń, Rebeckę Fallenkvist, za obraźliwy komentarz pod adresem Anne Frank. Dziennik autorstwa żydowskiej nastolatki, która ukrywała się przed nazistami podczas II wojny światowej, należy do najważniejszych świadectw Holokaustu.

W opublikowanej na Instagramie relacji Rebecka Fallenkvist, 26-letnia członkini nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, określiła Anne Frank mianem "niemoralnej". Po fali krytyki post Fallenkvist został usunięty. Dyrektor ugrupowania ds. kontaktu z mediami, Oskar Cavalli-Bjorkman przekazał, że partia traktuje sprawę bardzo poważnie. Wpis określił jako "nieczuły i niestosowny" oraz poinformował, że oprócz zawieszenia polityczki w prawach członka prowadzone jest wewnętrzne dochodzenie.

ZOBACZ TEŻ: 80 lat temu Anne Frank zaczęła prowadzić dziennik

Krytyka pod adresem członkini Szwedzkich Demokratów

Post członkini Szwedzkich Demokratów spotkał się ze zdecydowaną krytyką kierownictwa partii. Lider ugrupowania Jimmie Akesson potępił zachowanie Fallenkvist i określił publikację jako "naganny sposób wyrażenia samej siebie". Do sprawy odniósł się także ambasador Izraela w Szwecji, Ziv Nevo Kulman, który nazwał post "nikczemną obrazą" i "brakiem szacunku dla pamięci Anne Frank". Opublikował też zrzut ekranu z publikacją polityczki, na której widać książkę ze zdjęciem Frank na okładce oraz komentarz Fallenkvist.

ZOBACZ TEŻ: Kto zdradził kryjówkę Anne Frank? Książka, która miała dać odpowiedź, wycofana ze sprzedaży. Wydawca przeprasza

Kim była Anne Frank

Urodzona w 1929 roku we Frankfurcie nad Menem Anne Frank po dojściu Adolfa Hitlera do władzy wraz z rodziną w 1933 roku uciekła z Niemiec do Holandii. Gdy naziści rozpoczęli prześladowanie Żydów, a w 1942 roku siostra Anne, Margot, została wezwana do stawienia się w obozie pracy przymusowej, rodzina postanowiła się ukryć. Zamieszkała w opuszczonej oficynie kamienicy w Amsterdamie.

W ukryciu Anne pisała pamiętnik, w którym opisywała swoją codzienność i relacjonowała to, co działo się w kryjówce. Zapiski prowadziła do 1 sierpnia 1944 roku. Trzy dni później została aresztowana wraz z rodziną i kilkoma innymi osobami i przewieziona do Auschwitz, a następnie wraz z siostrą do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie obie zmarły na tyfus w lutym lub marcu 1945 roku. W momencie śmierci Frank miała zaledwie 15 lat. Jej zapiski ujrzały światło dzienne za sprawą jej ojca, Otto Franka, który przeżył Holokaust. Pamiętnik uważany jest za jedno z najważniejszych świadectw życia Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. 

Fallenkvist: zostałam źle zrozumiana

Rebecka Fallenkvist odniosła się do krytycznych komentarzy dotyczących jej relacji na Instagramie i stwierdziła, że została źle zrozumiana, bo publikując post chciała jedynie pokazać, w jaki sposób książka obrazuje "ludzkie dobro i zło". "Dobra Anne, która w pierwszych rozdziałach jest taka, jak każda inna młoda dziewczyna, żyjąca spokojnie, interesująca się chłopcami (co podkreśliłam), jest skontrastowana ze złem nazizmu. Mój post był ukierunkowany na to, co dobre i ludzkie w Anne, jednocześnie nie umniejszając zła, któremu została poddana", przekazała szwedzkiej gazecie "Dagens Nyheter".

Kim są Szwedzcy Demokraci? 

Szwedzcy Demokraci to nacjonalistyczna partia, założona w 1988 roku. Wśród jej założycieli znajdowały się między innymi osoby reprezentujące otwarcie neonazistowskie ruchy, choć w połowie lat 90. kierownictwo partii potępiło nazizm. Ekstremistyczni członkowie byli usuwani z szeregów ugrupowania, a "partia stopniowo zaczęła się normalizować i zakazywać jawnego rasizmu" - wyjaśnił w rozmowie z Deutche Welle politolog Johan Martinsson z Uniwersytetu w Göteborgu. Szwedzki dziennikarz Bulent Kenes, jeden z założycieli Stockholm Center for Freedom, uważa jednak, że partia tak naprawdę chce doprowadzić do tego, że neonazizm będzie coraz bardziej akceptowany społecznie.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Szwedzcy Demokraci odnieśli duży sukces, zdobywając ponad 20 proc. głosów i stając się drugą partią w szwedzkim parlamencie.

ZOBACZ TEŻ: Szwedzi mają problem, my - syndrom Bullerbyn

Autor:pb//az

Źródło: The Guardian, Deutche Welle

Źródło zdjęcia głównego: annefrank.org.uk

Pozostałe wiadomości