Szwajcaria nie dla rosyjskich lotników. Występ "nie byłby odpowiedni w tym momencie"

TVN24

Aktualizacja:
Wikipedia- cc-by-3.0 | Alexander MishinRussian Knights to zespół akrobacyjny sił powietrznych Rosji

Zespół akrobacyjny rosyjskich sił powietrznych Russian Knights nie wystąpi na pokazie lotniczym w Szwajcarii - podał minister obrony tego kraju. Występ Rosjan odwołano najprawdopodobniej z powodu obaw o wydarzenia na Ukrainie - twierdzi agencja Reutera.

Neutralna Szwajcaria nie przyłączyła się do sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. W oświadczeniu Berno podało jedynie, że "zachowuje powściągliwość w obszarze kontaktów wojskowych z Rosją".

Zachód oskarża Rosję o dozbrajanie prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie. Moskwa temu zaprzecza.

"Zachować powściągliwość"

"Nawet w czasach kryzysu ważne jest utrzymywanie kontaktów. Niemniej jednak kontakty wojskowe mają szczególny charakter i w obecnej sytuacji lepiej byłoby zachować powściągliwość - napisano w oświadczeniu szwajcarskiego resortu obrony.

Zespół akrobatyczny Russian Knights miał wziąć udział w airshow w Payerne nad jeziorem Neuchatel, który zaczyna się w tym miesiącu. Szwajcarzy stwierdzili jednak, że udział grupy "nie byłby odpowiedni w tym momencie".

Szwajcaria podjęła pewne działania wobec rosyjskich i ukraińskich obywateli i organizacji tak, aby państwo nie było wykorzystywane jako kanał obejścia sankcji zachodnich. Zurych zrezygnował jednak z nałożenia własnych sankcji.

Autor: pk\mtom\kwoj / Źródło: Reuters