Madryt: bez rozmów, póki Katalonia dąży do niepodległości. Szwajcaria chce mediować


Rzecznik rządu Hiszpanii Inigo Mendez de Vigo oskarżył w piątek zwolenników secesji Katalonii o "zniszczenie współistnienia" w Katalonii. Zaapelował, by lokalne władze w celu rozpoczęcia dialogu zrezygnowały z planowanego ogłoszenia niepodległości regionu.

- Aby prowadzić dialog, należy trzymać się ram prawnych - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej Mendez de Vigo, który jednocześnie sprawuje w rządzie centralnym funkcję rzecznika oraz ministra oświaty, kultury i sportu.

Ostrzegł, że deklaracja niepodległości, jaką może ogłosić kataloński parlament, "nie wystarczy" oraz że niepodległe narody muszą zostać uznane przez społeczność międzynarodową.

Zakazali poniedziałku, będzie wtorek

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wystąpi przed deputowanymi regionalnego parlamentu we wtorek po południu, by omówić "obecną sytuację polityczną" - poinformowano w piątek na Twitterze katalońskiego parlamentu.

W czwartek hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii. Zwołanie jej na wtorek odbierane jest jako próba obejścia tej decyzji.

Jak podają agencje, nie jest na razie jasne, czy poniedziałkowa sesja w tej sytuacji się odbędzie.

Szwajcaria chce mediować

W piątek szwajcarski nadawca państwowy RTS poinformował, że Szwajcaria jest gotowa podjąć się mediacji w sporze między władzami Hiszpanii i Katalonii. RTS powołuje się na ministerstwo spraw zagranicznych, które miało potwierdziło w odpowiedzi na pisemne zapytanie, że władze Szwajcarii pozostają w kontakcie z władzami Hiszpanii i Katalonii w sprawie rozwiązania konfliktu.

Resort ocenił jednak, że obecnie nie ma warunków do prowadzenia rozmów.

- Mediacja może zostać zapewniona tylko wtedy, gdy proszą o nią obie strony (sporu). Szwajcaria pozostaje w kontakcie z obiema stronami, ale na obecnym etapie nie zaistniały jeszcze warunki do mediacji - przekazał rzecznik MSZ.

Sytuację w Katalonii określił jako wewnętrzną sprawę polityczną Hiszpanii i zapewnił, że Szwajcaria szanuje suwerenność tego kraju.

Katalonia chce niepodległości

Żaden kraj nie wyraził otwarcie poparcia dla niepodległości Katalonii, a Unia Europejska zapowiedziała, że jeśli region ogłosi oddzielenie się od Hiszpanii, zostanie usunięty ze Wspólnoty i będzie musiał ubiegać się o akcesję, a także zostanie pozbawiony prawa do korzystania z euro.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu regionalny parlament w Barcelonie jednostronnie ogłosi niepodległość Katalonii. Jeśli tak się stanie, będzie to skutek niedzielnego referendum, w którym według katalońskiego rządu zagłosowało około 2,3 miliona osób, czyli około 42 procent uprawnionych. 90 procent z nich opowiedziało się za niepodległością tego najbogatszego hiszpańskiego regionu.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: