Szimon Peres dziewiątym prezydentem Izraela


Izraelczycy wierzą, że Szimon Peres przywróci zaufanie do urzędu prezydenta Izraela. Dwóch ostatnich szefów państw żegnało się z prezydenturą w atmosferze skandalu.

Choć funkcja prezydenta ma w Izraelu znaczenie raczej symboliczne, to właśnie temu symbolowi politycy chcieliby przywrócić godność. Nadwyrężył ją Mosze Kacaw, który odszedł w niesławie w związku z zarzutami o przestępstwa na tle seksualnym. Poprzednik Kacawa Ezer Wietzman odchodził z kolei oskarżany o przyjmowanie pieniędzy od bogatego przedsiębiorcy.

Kneset (to parlament wybiera głowę państwa) zdecydował się więc wybrać powszechnie szanowanego i popularnego Szimona Peresa.

Peres, urodził się w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, a w 1934 roku wraz z rodziną wyemigrował do Palestyny. Od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Do parlamentu wszedł już w 1959 roku. Od tamtej pory był m.in. premierem (w 1984 r. oraz w latach 1995-1996) i szefem dyplomacji. Za działania w tej ostatniej w 1994 roku z Icchakiem Rabinem i Jaserem Arafatem otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami. Ostatecznie doprowadziły do uznania Autonomii Palestyńskiej.

O Peresie Anna Librowska z Tel Awiwu
O Peresie Anna Librowska z Tel AwiwuTVN24

Wraz z obecnym premierem Ehudem Olmertem i Arielem Szaronem w 2005 założył partię Kadima.

Źródło: APTN, PAP

Pozostałe wiadomości