Minister spraw zagranicznych Słowacji Juraj Blanar spotkał się na forum dyplomatycznym w Antalayi w Turcji ze swoim odpowiednikiem z Rosji, ministrem Siergiejem Ławrowem. Szef słowackiego MSZ przedstawił mu między innymi stanowisko na temat wojny na Ukrainie. W opinii Słowaków konflikt nie ma rozwiązania militarnego, a konieczne są rozmowy pokojowe. Rosja z kolei wyraziła gotowość do współpracy "na poziomie parlamentarnym".
Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji podało, że "strona rosyjska potwierdziła gotowość do wznowienia stosunków ze Słowacją na poziomie parlamentarnym". Ministrowie rozmawiali na tematy międzynarodowe, w tym te związane z sytuacją w Ukrainie.
Słowackie MSZ w komunikacie o udziale Blanara w forum w Antalyi zwróciło uwagę, że była to jedna z wielu rozmów bilateralnych szefa dyplomacji Słowacji, a ta z Ławrowem odbyła się na prośbę strony rosyjskiej. - Bez komunikacji nigdy nie dojdzie do dyplomatycznego rozwiązania kryzysów, a bez dyplomatycznego rozwiązania nie zakończą się żadne wojny - powiedział Blanar po spotkaniu.
Według komunikatu MSZ miał przekazać szefowi rosyjskiej dyplomacji stanowisko słowackiego rządu, że konflikt rosyjsko-ukraiński nie ma rozwiązania militarnego. - Wezwałem do wznowienia negocjacji pokojowych między stronami konfliktu i jak najszybszego zakończenia walk – stwierdził Blanar.
Spotkanie Ławrowa z szefem węgierskiej dyplomacji
Premier Fico przekazał, że spotkanie Blanar-Ławrow miało jego akceptację oraz jest przykładem zrównoważonej i suwerennej polityki zagranicznej Słowacji wobec wszystkich stron świata. Jako kolejny przykład takiej polityki przywołał spotkanie w sobotę słowackiego ministra obrony Roberta Kaliniaka z ministrem (sekretarzem) obrony USA Antonym Blinkenem.
W Turcji z Ławrowem spotkał się także minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Według rosyjskiego MSZ Ławrow w Antalyi powiedział, że Rosja woli współpracować z krajami takimi, jak Słowacja i Węgry, które stawiają na pierwszym miejscu interesy narodowe, nawet jeśli są członkami Unii Europejskiej lub NATO.
Czytaj też: Szef MSZ Węgier spotkał się z Siergiejem Ławrowem w dniu pogrzebu Nawalnego Słowacja i Węgry razem z Czechami i Polską tworzą Grupę Wyszehradzką (V4).
Źródło: PAP