Blinken w Brukseli: planujemy realizować trzy cele, jeśli Rosja zdecyduje się iść drogą potwornej agresji

Źródło:
TVN24
Blinken: mamy obecnie trzy główne cele, które realizujemy
Blinken: mamy obecnie trzy główne cele, które realizujemyReuters
wideo 2/35
Blinken: mamy obecnie trzy główne cele, które realizujemyReuters

Jestem wdzięczny za słowa na temat amerykańskiego zaangażowania i przywództwa. Mówimy: nawzajem - powiedział w Brukseli amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. W stolicy Belgii trwa dwudniowe spotkanie szefów MSZ Sojuszu, poświęcone rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

Po godzinie 18 Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg krótko wypowiedzieli się dla mediów.

- Podstawą wszystkiego, co robimy w miesiącach prowadzących do agresji Rosji przeciwko Ukrainie i od czasu jej rozpoczęcia, jest nasza wyjątkowa współpraca i konsultacje w zakresie każdego elementu reakcji. Dokładnie to robimy dzisiaj i dokładnie to będziemy robić jutro - zapowiedział Blinken.

- Planujemy realizować trzy cele, jeśli Rosja zdecyduje się iść drogą tej potwornej agresji przeciwko Ukrainie. Pierwszym jest wspieranie naszych partnerów, drugim - wywarcie presji na Rosję, co robimy, a trzecim - upewnienie się, że będziemy wzmacniać obronę naszego sojuszu w NATO, co robimy - wymienił. 

Antony Blinken: mamy masę pracy do wykonania, pora się za nią brać

Szef amerykańskiej dyplomacji zauważył, że Sojusz jest "w okresie ogromnej walki" o jego przyszłość. - Nie tylko w odniesieniu do rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, ale też o wiele szerzej - zaznaczył.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że przywództwo USA w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę było wybitne i jest absolutne nieodzowne. - Jest to bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z tak groźną sytuacją, z trwającą wojną w Ukrainie. Cieszę się na rozmowy z panem oraz innymi ministrami spraw zagranicznych NATO - powiedział do Blinkena.

Sekretarz stanu przyznał, że jest wdzięczny za słowa Stoltenberga na temat amerykańskiego zaangażowania i przywództwa. - Mówimy: nawzajem. Nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy, gdyby nie pańskie przywództwo w tym sojuszu. Jest to widoczne. Mamy masę pracy do wykonania, pora się za nią brać - zakończył.

Relacja tvn24.pl: Ukraina walczy 42. dzień

Stoltenberg wcześniej tego dnia w rozmowie z dziennikarzami ogłosił, że "wkraczamy w krytyczną fazę wojny na Ukrainie", a "Rosja wysyła wszystkie siły na wschód tego kraju". Zaznaczał też, że musimy przygotować się na długotrwały konflikt

Stoltenberg: wkraczamy w krytyczną fazę wojny
Stoltenberg: wkraczamy w krytyczną fazę wojnyNATO

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Autorka/Autor:akw/ tam

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: