"Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Morzu Azowskim"

[object Object]
Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie z CzarnymGoogle Earth
wideo 2/20

Rosja powinna zapewnić swobodę żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej, a kryzys z Ukrainą w rejonie tej przeprawy nie może się powtórzyć – oświadczył szef MSZ Niemiec Heiko Maas po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem w piątek w Kijowie.

- Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na Morzu Azowskim. Dziś w Moskwie podnosiłem tę kwestię w rozmowie z (ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem - red.) Ławrowem. Oczekujemy, że Rosja zapewni swobodne przechodzenie statków przez Cieśninę Kerczeńską – powiedział Maas.

- Słyszymy, że już do tego (odblokowania ruchu statków w Cieśninie Kerczeńskiej - red.) doszło. Chcemy, by tak było nadal. Kryzys, do którego doszło w grudniu, nie powinien się więcej powtórzyć – podkreślił.

"Próby zalegalizowania okupacji Krymu niemożliwe do realizacji"

Dyplomaci ustalili, że niebawem dojdzie do spotkania ekspertów z ich krajów, którzy omówią rozmieszczenie w Cieśninie Kerczeńskiej misji monitoringowej. Miałaby się ona składać z Niemców i Francuzów. - Rosja nie powinna mieć możliwości manipulowania tym monitoringiem, co do którego osiągniemy porozumienie. Próby politycznego zalegalizowania przez Rosję okupacji Krymu poprzez zaangażowanie specjalistów z Niemiec i Francji są niemożliwe do realizacji – oświadczył Klimkin.

"Nie uważamy, że jest to projekt polityczny"

Maas mówił również w Kijowie o budowie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. - Nie uważamy, że jest to projekt polityczny. Tranzyt gazu przez Ukrainę powinien być utrzymany – powiedział.

Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po spotkaniu z Maasem w Moskwie wyjaśnił, że władze Rosji zaakceptowały propozycję Berlina, by w rejon Cieśniny Kerczeńskiej wysłać ekspertów z Niemiec i Francji.

Ustalenia te zapadły w rozmowach przywódców Rosji i Niemiec, Władimira Putina i Angeli Merkel, na szczycie G20 w Argentynie w grudniu 2018 roku. Eksperci mieliby ocenić swobodę żeglugi w cieśninie.

Ostrzelane ukraińskie okręty

Pod koniec listopada Rosja ostrzelała trzy małe okręty Ukrainy, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je Cieśninę Kerczeńską, która kontrolowana jest przez Rosję. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano. Według Kijowa Rosjanie starają się przejąć kontrolę nad Morzem Azowskim i zablokować pracę ukraińskich portów w Mariupolu i Berdiańsku. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi.

Autor: js//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: