Świat

"Q jest kobietą". Szef MI6 ujawnił tajemnicę brytyjskiego wywiadu

Świat

Tak wygląda szef Bonda. Pierwsze takie wystąpienie
tvn24Szef MI6 Alex Younger zdradził jedną z tajemnic wywiadu (materiał "Faktów z Zagranicy" z 9.12.2016 r.). Na zdjęciu Ben Whishaw czyli „Q” na planie "Skyfall"

Odpowiednik postaci Q z książek i filmów o Jamesie Bondzie w prawdziwym życiu jest kobietą - oświadczył szef brytyjskich służb specjalnych MI6.

Q to fikcyjna postać z książek i filmów o Jamesie Bondzie, która jest szefem tzw. Q Branch - wydziału naukowego w brytyjskim wywiadzie.

W filmach o Agencie 007 ta rola zawsze przypadała mężczyznom. Okazuje się, że w rzeczywistości podobne stanowisko w brytyjskich służbach piastuje kobieta.

- Prawdziwa Q nie może doczekać się spotkania z wami i jestem zaszczycony powiedzieć wam, że prawdziwa Q jest kobietą - powiedział na imprezie Women in IT Awards Alex Younger, szef MI6, który po raz pierwszy publicznie pojawił się dopiero w grudniu.

Wywiad szuka agentów

Younger w czasie spotkania poświęconego obecności kobiet w szeroko pojętej branży komputerowej stwierdził, że panuje przekonanie, iż agenci MI6 są snobami, z kolei wywiad potrzebuje ludzi z różnych środowisk. Celem wywiadu - jak podkreślił - jest dotarcie do każdej społeczności w Wielkiej Brytanii. Dodał, że priorytetem dla służb jest wyszukiwanie i zatrudnianie największych talentów.

Younger, który jest szefem MI6 od 2014 r., powiedział, że chce, by MI6 w kolejnych latach było "jeszcze bardziej zróżnicowane", by jego zespół dysponował całym szeregiem najwyższych umiejętności i sprawniej podejmował decyzje.

- Im bardziej zróżnicowanych ludzi masz w gabinecie w silnie stresujących okolicznościach, w jakich przychodzi nam pracować, tym lepsze decyzje zapadają - ocenił. - Sukcesem dla mnie jest szerszy, głębszy dostęp do wiedzy technologicznej oraz większa różnorodność, w tym szczególnie większa liczba kobiet (w szeregach wywiadu - red.) - powiedział.

Siedziba MI6 w LondyniePeacemaker | Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Autor: pk/adso / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Columbia Pictures