Emiraty: dekret Trumpa nie jest wymierzony w islam


Szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan ocenił w środę, że antyimigrancki dekret prezydenta Donalda Trumpa zakazujący wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów muzułmańskich nie jest wymierzony w islam.

CZYTAJ: CO OZNACZA DEKRET DONALDA TRUMPA?

- Stany Zjednoczone podjęły suwerenną decyzję - oświadczył an-Nahajan. Dodał, że "nie jest prawdą", że dekret jest "skierowany przeciwko konkretnej religii".

Minister wypowiadał się podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w Abu Zabi. Przypomniał, że dekret Trumpa nie dotyczy "znacznej większości muzułmanów" i jest tymczasowy.

Dekret Trumpa

Nowy amerykański prezydent podpisał w piątek dekret, który wprowadza na 90 dni zakaz wjazdu do USA dla obywateli krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu. Wyjątkiem są posiadacze wiz dyplomatycznych lub pracownicy międzynarodowych instytucji. Ponadto jeśli obywatele tych krajów mają obywatelstwo jeszcze jakiegoś państwa, to będą mieli prawo ubiegać się o pozwolenie na wjazd do USA.

Ten sam dekret zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne monarchie z Zatoki Perskiej, w tym Arabia Saudyjska, to bliscy sojusznicy USA.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: