Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wybiera się do Izraela

[object Object]
Andrzej Duda spotkał się z Benjaminem Netanjahu tvn24
wideo 2/26

Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Izraela Benjamina Netanjahu dialog polsko-izraelski będzie kontynuowany na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego obu państw - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. Szef BBN w październiku złoży wizytę w Izraelu.

- Po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, do którego doszło na marginesie szczytu ONZ w Nowym Jorku, dialog polsko-izraelski będzie kontynuowany na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego obu państw - poinformował Soloch w czwartek.

Wznowienie dwustronnych konsultacji

Dodał, że - zgodnie z tym ustaleniem - uda się do Izraela 15-16 października na zaproszenie doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Shabbata.

- Rozmowy w Tel Awiwie będą także wznowieniem konsultacji w formule Polsko-Izreaelskiego Dialogu Strategicznego, które po raz ostatni odbyły się 7 listopada 2017 roku w Warszawie - wyjaśniał szef BBN. Tematem rozmów w Izraelu mają być dwustronne relacje oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie. - Jest to szczególnie istotne w kontekście zgłoszenia przez Polskę gotowości do wzięcia udziału w operacji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych UNDOF na Wzgórzach Golan, o co apelował prezydent Andrzej Duda – zaznaczył Soloch.

W środę w Nowym Jorku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Andrzej Duda ocenił, że jeżeli w relacjach polsko-izraelskich "były jakiekolwiek zachwiania, to one dawno już nie mają miejsca".

Kontrowersyjna nowelizacja i przesunięcie wizyty

Planowana na początek lutego wizyta Solocha w Izraelu została przełożona w związku z nowelizacjąustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która wprowadzała kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Nowelizacja wywołała sprzeciw między innymi w USA oraz ze strony władz Izraela i żydowskiej diaspory. Administracja amerykańska zaapelowała o przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację i skierował ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał, czy znowelizowana ustawa nie ogranicza w sposób nieuprawniony wolności słowa, oraz by przeanalizował kwestię tak zwanej określoności przepisów prawa.

Kompromis w sprawie ustawy

27 czerwca Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN. Uchyliła ona artykuły grożące karami obywatelom polskim i cudzoziemcom - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

W czerwcowej nowelizacji uznano, że efektywniejszym sposobem ochrony dobrego imienia RP będzie droga cywilnoprawna.

Tego samego dnia premierzy Polski i Izraela Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono między innymi brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów. Deklaracja zawiera też potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: