Stoltenberg: sojusznicy podpiszą zobowiązanie do większych wydatków na uzbrojenie

Źródło:
PAP
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronić
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronićNATO
wideo 2/4
Stoltenberg: jeżeli Ukraina nie może atakować celów na rosyjskim terytorium, to nie jest w stanie się bronićNATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w Waszyngtonie, że członkowie Sojuszu w tym tygodniu podpiszą wspólne zobowiązanie dotyczące zwiększenia wydatków na zakup sprzętu wojskowego. Nowy brytyjski premier Keir Starmer oświadczył przed wylotem do Waszyngtonu, że szczyt NATO będzie okazją dla sojuszników do zademonstrowania determinacji przeciwko rosyjskiej agresji.

- W tym tygodniu państwa NATO podpiszą wspólne zobowiązanie dotyczące przemysłu zbrojeniowego, obiecując większe i mądrzejsze wydatki na zakup sprzętu wojskowego - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Waszyngtonie.

Podczas NATO Defense Industry Forum szef Sojuszu powiedział, że nowa inicjatywa ma uczynić przemysł zbrojeniowy w państwach NATO "silniejszym, bardziej innowacyjnym i zdolnym do produkcji na wielką skalę".

Deklaracja ma zawierać trzy główne elementy: zobowiązanie do zwiększenia wydatków na zbrojenia, do "wydawania lepiej poprzez wydawanie razem" oraz do współpracy z przemysłami obronnymi w Ukrainie i czwórce państw partnerskich NATO: Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Szef NATO apeluje ws. wspólnych projektów i zakupów wojskowych

Odchodzący sekretarz generalny podkreślił, że sojusznicy muszą mądrzej podchodzić do wydatków zbrojeniowych, podejmując wspólne projekty i wspólne zakupy, które umożliwią podpisywanie długoterminowych kontraktów na większą skalę.

Jako przykład podał m.in. program myśliwców F-35, które produkowane są nie tylko w USA, ale również w ośmiu innych państwach Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergWILL OLIVER/PAP/EPA

Stoltenberg poinformował, że NATO-wska agencja NSPA, zajmująca się zakupami zbrojeniowymi, w ubiegłym roku podpisała kontrakty na amunicję o wartości 11 mld dol., a we wtorek na zakup rakiet przeciwlotniczych Stinger za 700 mln dol.

Jako przykład złych praktyk podał fakt, że produkowane w Holandii pociski artyleryjskie podstawowego NATO-wskiego kalibru 155mm nie są kompatybilne z produkowanymi w Niemczech haubicami 155mm. - To jest przeciwieństwo interoperacyjności i tego, co chcemy osiągnąć - zaznaczył.

Starmer: NATO musi pokazać determinację przeciw agresji Rosji

- Moje przesłanie jest bardzo, bardzo jasne: ten szczyt NATO jest okazją dla sojuszników, aby wspólnie wzmocnić swoją determinację przeciwko rosyjskiej agresji, szczególnie w świetle tego przerażającego ataku – powiedział nowy brytyjski premier Keir Starmer tuż przed wylotem do Waszyngtonu, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ataku rakietowego na szpital dziecięcy w Kijowie. - Przesłanie jest teraz jeszcze ważniejsze niż wcześniej - dodał.

Zapytany o przedwyborczą obietnicę podniesienia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB, szef brytyjskiego rządu odparł: - Podtrzymuję zobowiązanie do tych 2,5 proc. w ramach naszych zasad fiskalnych, ale w pierwszej kolejności musi nastąpić przegląd strategiczny.

Keir StarmerANDY RAIN/PAP/EPA

W czasie kampanii wyborczej laburzyści, podobnie jak wcześniej Partia Konserwatywna, obiecali podnieść wydatki na obronność, które obecnie nieznacznie przekraczają 2 proc., do 2,5 proc., ale zastrzegali, że zrobią to wtedy, gdy sytuacja fiskalna na to pozwoli.

Starmer dodał, że na razie chodzi o "omówienie praktycznych sposobów zapewnienia dalszego wsparcia dla Ukrainy i wysłanie bardzo, bardzo jasnego komunikatu do Putina, że będziemy przeciwstawiać się rosyjskiej agresji wszędzie na świecie".

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: WILL OLIVER/PAP/EPA