Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że zmieni nazwę najwyższego szczytu Ameryki Północnej - Denali - na Mount McKinley, na cześć Williama McKinley'a, 25. prezydenta USA. Nazwa Denali pochodzi z języka Kuyukon używanego przez rdzennych mieszkańców Alaski i oznacza "wielka góra".
To nie pierwsza zmiana nazwy najwyższej góry w Stanach Zjednoczonych. Od 1917 roku szczyt oficjalnie nosił nazwę Mount McKinley. Przez lata władze stanu Alaska domagały się od władz federalnych przywrócenia dawnej, rdzennej nazwy szczytu.
W 2015 roku do tych apeli przychylił się były prezydent USA Barack Obama, zmieniając nazwę góry na Denali, co w języku Kuyukon używanym przez Atabasków, rdzenny lud zamieszkujący obszar na północ od gór Alaska oznacza w wolnym tłumaczeniu "wielką górę". Administracja Obamy swoją decyzję tłumaczyła m.in. faktem, iż prezydent McKinley nie miał żadnego "znaczącego historycznego związku ani z górą, ani z Alaską".
Trump chce wrócić do starej nazwy
- Usunęli jego nazwisko z Mount McKinley - oświadczył Donald Trump w niedzielnym przemówieniu wygłoszonym do swoich zwolenników w Phoenix w Teksasie. Dodał, że William KcKinley "był wspaniałym prezydentem". Republikanin zapowiedział, że jego administracja przywróci nazwę Mount McKinley. - Uważam, że na to zasługuje - oświadczył.
Licząca 6190 metrów góra po raz pierwszy została nazwana na cześć McKinleya w 1896 roku, gdy poszukiwacz złota William Dickey opisując szczyt w "New York Sun" użył określenia "Mount McKinley". Był on zwolennikiem Williama McKinleya, ówczesnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Nazwa rozpowszechniła się po zamachu na polityka kilka lat później.
William McKinley - 25. prezydent USA
Republikanin William McKinley przez dwie kadencje pełnił funkcję gubernatora Ohio, zanim w 1897 roku objął prezydenturę. Został zastrzelony w 1901 roku przez Leona Czolgosza, Amerykanina polskiego pochodzenia.
Jak głosi strona internetowa Białego Domu poświęcona amerykańskim prezydentom, McKinley poprowadził Stany Zjednoczone do zwycięstwa w wojnie amerykańsko-hiszpańskiej, a także podniósł cła, aby wesprzeć amerykański przemysł.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Chris Melzer/PAP