Szczygło: Rosja staje się nieprzewidywalna

 
TVN24Największy problem Rosja ma sama ze sobą - uważa Aleksander Szczygło

Decyzja Rosji o zawieszeniu udziału w układzie o redukcji sił konwencjonalnych w Europie (CFE) sprawia, że znalazła się ona w szeregu tych państw, o których można powiedzieć, że stają się nieprzewidywalne - mówi minister obrony narodowej Aleksander Szczygło.

Minister skomentował politykę Rosji w tej sprawie w rozmowie z dziennikarzami w Waszyngtonie. Szczygło towarzyszy prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w jego podróży do USA. Zapowiedziana przez prezydenta Rosji Władimira Putina decyzja o zawieszeniu obowiązywania układu o broni konwencjonalnej w Europie zbiegła się w czasie właśnie z tą wizytą.

- To jest decyzja, która stawia Rosję w szeregu krajów, jakie w normalnym języku określa się jako kraje, które stają się nieprzewidywalne - powiedział szef MON. - To niebezpieczne zarówno dla Europy, jak i też dla Rosji - dodał.

Rosja ogłosiła o zawieszeniu jej udziału w traktacie CFE w piątek, uzasadniając to amerykańskimi planami rozmieszczenia w Polsce i Czechach baz systemu obrony antyrakietowej. Administracja prezydenta Busha oświadczyła, że jest "rozczarowana" decyzją Moskwy. Podobne oświadczenie złożył sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

W przededniu zbliżających się wyborów prezydenckich i parlamentarnych władze rosyjskie starają się skupić wokół siebie Rosjan mówiąc im, że ktoś zagraża Rosji. Co jest nieprawdą - nic jej nie zagraża. Największy problem Rosja ma sama z sobą. szczyglo

Zdaniem ministra Szczygły, decyzja Kremla została podyktowana względami polityki wewnętrznej. - W przededniu zbliżających się wyborów prezydenckich i parlamentarnych władze rosyjskie starają się skupić wokół siebie Rosjan mówiąc im, że ktoś zagraża Rosji. Co jest nieprawdą - nic jej nie zagraża. Największy problem Rosja ma sama z sobą - powiedział Szczygło.

Prezydent Kaczyński spotyka się w poniedziałek w Białym Domu z prezydentem Bushem. Tematem rozmów polskiej delegacji w Waszyngtonie będą, oprócz tarczy antyrakietowej, problemy udziału wojsk polskich w operacjach w Iraku i Afganistanie, oraz współpraca wojskowa między oboma państwami.

Szef MON spotka się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, ministrem obrony Robertem Gatesem.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24