TVN24 | Świat

Orban wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
Reuters, PAP

Na Węgrzech od przyszłego miesiąca będzie można przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - zapowiedział premier Viktor Orban. Jak dodał, w kraju zostanie wprowadzony także obowiązek szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. 

Premier Viktor Orban, który był w piątek gościem państwowego radia, poinformował, że od 1 sierpnia Węgry będą oferować możliwość przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, a szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Szef węgierskiego rządu powiedział, że lekarze zdecydują, którą szczepionkę ludzie powinni przyjąć jako trzecią dawkę. Dodał, że powinna ona zostać podana co najmniej 4 miesiące po drugim zastrzyku, chyba że lekarze zalecą inaczej. Orban poinformował również, że w pierwszych dniach września, przed rozpoczęciem roku szkolnego, we wszystkich szkołach będą oferowane szczepionki dla dzieci w wieku od 12 do 16 lat.

Koronawirus i szczepienia na Węgrzech

W czwartek władze Węgier poinformowały o 49 nowych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2. Do tej pory w kraju odnotowano łącznie ponad 808 tysięcy infekcji.

Liczące 10 milionów mieszkańców Węgry należą do czołówki państw UE jeśli chodzi o tempo szczepienia populacji. To jedyny unijny kraj, w którym na szeroką skalę stosowane są także chińskie i rosyjskie preparaty przeciw COVID-19. Na Węgrzech zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi co najmniej jedną dawką ponad 5,5 miliona osób, a ponad 5,2 miliona otrzymało także drugą dawkę. Przy tym tylko w Budapeszcie odsetek zaszczepionych przekroczył 60 proc.

Rząd przypomniał we wtorek na stronie poświęconej pandemii, że trwają narodowe konsultacje poświęcone sytuacji po pandemii, m.in. ponownemu uruchamianiu gospodarki. Wśród 14 punktów są m.in. pytania o to, czy należy stworzyć węgierską szczepionkę przeciw COVID-19 lub czy należy przedłużyć obowiązujące obecnie moratorium na spłatę kredytów.

Autor:momo

Źródło: Reuters, PAP