TVN24 | Świat

Komisja Europejska dała zielone światło dla szczepień w całej Unii

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
mart,
pp/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech – poinformowała w poniedziałek wieczorem przewodnicząca tej unijnej instytucji Ursula von der Leyen. "Dziś dodajemy ważny rozdział do europejskiej historii sukcesu, udostępniając Europejczykom pierwszą szczepionkę na COVID-19" - przekazała.

Europejska Agencja Leków poinformowała w poniedziałek, że zadecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Po nieco ponad trzech godzinach od konferencji prasowej Agencji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że również i ta unijna instytucja wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.

"Dziś dodajemy ważny rozdział do europejskiej historii sukcesu, udostępniając Europejczykom pierwszą szczepionkę na COVID-19. Będzie ich więcej. Będzie ona dostępna dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie na tych samych warunkach" - napisała na Twitterze von der Leyen.

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia danej substancji należy do Komisji Europejskiej i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Cotygodniowe dostawy mają się zakończyć do września 2021 roku

Komisja Europejska podała, że obecnie pracuje z państwami członkowskimi i spółkami nad dostarczeniem pierwszych dawek 26 grudnia, aby szczepienia w UE mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia.

Dostawy mają być kontynuowane w grudniu i cotygodniowo w kolejnych miesiącach. Dystrybucja pełnych 200 milionów dawek ma zostać zakończona do września 2021 r. "Komisja i państwa członkowskie pracują nad 'aktywowaniem' dodatkowych 100 milionów dawek" - podała KE.

Szefowa KE podała datę rozpoczęcia szczepień na COVID-19 w Unii EuropejskiejTVN24

Autor:mart, pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości