TVN24 | Świat

Reuters: terminowe wywiązanie się z dostaw szczepionki Johnson & Johnson "nie jest niemożliwe"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Producent szczepionek przeciwko COVID-19 Johnson & Johnson w drugim kwartale może mieć kłopoty z wywiązaniem się z dostaw dla Unii Europejskiej - informuje agencja Reutera, opierając się na źródłach w Komisji Europejskiej. Kraje unijne do końca czerwca powinny otrzymać 55 milionów dawek tej szczepionki.

W zeszłym tygodniu koncern Johnson & Johnson powiadomił władze Unii Europejskiej, że problemy z dostawami składników szczepionek i sprzętu produkcyjnego stawiają zaplanowany harmonogram dostaw substancji dla wspólnoty "pod presją" - powiedział anonimowo agencji urzędnik europejski bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z firmą. Źródło Reutersa zaznaczyło, że przedstawiciele Johnson & Johnson wyrazili ostrożność co do planowanych dostaw, ale powiedzieli, że terminowe wywiązanie się z nich "nie jest niemożliwe".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jednodawkowa szczepionka J&J nie została jeszcze dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, ale oczekuję się, że w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA) wyda w tej sprawie pozytywną opinię, która umożliwi Komisji Europejskiej na zezwolenie na stosowanie preparatu we wszystkich krajach Wspólnoty. Według wcześniejszych zapewnień urzędników Komisji Europejskiej, dostawy preparatu mogłyby się zacząć w kwietniu.

J&J zobowiązał się dostarczyć do końca roku do krajów Unii 200 mln zamówionych dawek szczepionki. Na podstawie danych umieszczonych w dokumentach niemieckiego i włoskiego ministerstwa zdrowia można wyliczyć, że zawarty między firmą a Unią Europejską kontrakt przewidywał dostarczenie do końca II kwartału około 55 milionów dawek substancji - informuje Reuters. W III kwartale dostawy miałyby się podwoić.

Możliwe opóźnienie dostaw

Rzecznik Komisji Europejskiej odmówił Reutersowi skomentowania harmonogramu dostaw szczepionki J&J. Koncern poinformował w komunikacie, że w II kwartale rozpocznie się przekazywanie szczepionek krajom Unii Europejskiej, ale nie skomentował możliwych opóźnień w dostawach i nie podał, ile dokładnie dawek przybędzie do Unii w tym czasie.

Ewentualne opóźnienie dostaw kolejnej szczepionki dla Unii Europejskiej byłoby następnym ciosem w unijny program szczepień, który został już spowolniony zmniejszeniem zaplanowanych dostaw szczepionki AstraZeneca i chwilowymi opóźnieniami w dostarczaniu preparatów Pfizera/BioNTechu i Moderny - ocenia Reuters.

Władze Holandii i Irlandii spodziewają się, że w kwietniu otrzymają mniej szczepionek J&J niż planowano, ale w maju i czerwcu dostawy się zwiększą przez co realizacja kontraktu w perspektywie całego kwartału będzie przebiegać zgodnie z planem - przypomina agencja.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP